Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať menštruačný kalíšok

Menštruačný kalíšok priniesol revolúciu v intímnej hygiene počas menštruácie. Menštruačné kalíšky si vďaka jednoduchej aplikácii, komfortu aj úspore financií obľúbilo už pekných pár žien. V našom článku sa dozviete, ako pracovať s menštruačným kalíškom, ako vybrať správnu veľkosť tak, aby dokonale a spoľahlivo sedel a ako sa v ponuke menštruačných kalíškov zorientovať. Skrátka pomôžeme vybrať ten najlepší menštruačný kalíšok pre vás.


Prečo si zaobstarať menštruačný kalíšok?

Menštruačné kalíšky majú oproti klasickým hygienickým pomôckam, ako sú tampóny alebo menštruačné vložky, niekoľko zásadných výhod. Prezradíme vám, ktoré to sú!

  • Životnosť kalíška môže dosiahnuť až 10 rokov, možno ho teda používať opakovane.
  • Ekonomické riešenie - ušetríte za nákup jednorazových pomôcok.
  • Ekologické riešenia - neprodukujete žiadny odpad.
  • Na rozdiel od tampónov nevysušujú pošvovú sliznicu.
  • Výrazne nižšie riziko toxického šoku oproti tampónom.
  • Jednoduché použitie, ktoré si rýchlo osvojíte.
Ako vybrať menštruačný kalíšok


Ako vybrať správnu veľkosť menštruačného kalíška?

Menštruačné kalíšky sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach. Výber správnej veľkosť menštruačného kalíška je zásadný. Ak nezvolíte správnu veľkosť, kalíšok nebude fungovať, ako má (nebude komfortný a je tu veľké riziko, že bude pretekať). Poradíme vám, ako určiť správnu veľkosť kalíška na prvýkrát!

Pre koho sa hodí menší menštruačný kalíšok?

  • Pre ženy, ktoré ešte nerodili prirodzenou cestou.
  • Sú mladšie ako 28 rokov.
  •  Pre ženy, ktoré majú drobnú postavu.
  • Pravidelne cvičiace a posilňujúce ženy, alebo pre tie, ktoré sa venujú tancu.
  • Pre ženy so slabou menštruáciou.

Menšie menštruačné kalíšky majú zvyčajne priemer cca 35 - 43 mm a objem cca 9 - 24 ml, podľa konkrétneho modelu.



Pre koho je vhodný väčší menštruačný kalíšok?

  • Pre ženy, ktoré za sebou majú prirodzený pôrod.
  • Sú staršie 28 rokov.
  • Majú sedavé zamestnanie a pravidelne nerozširujú.
  • Ženy, ktoré majú povolené panvové svalstvo.
  • Majú silnejšiu menštruáciu.

Väčšie menštruačné kalíšky dosahujú priemere cca 44 - 51 mm a objeme 25 - 76 ml podľa konkrétneho typu.



Veľkosť kalíška môžete odvodiť tiež od veľkosti tampónov, ktoré sú pre vás komfortné - ak máte problém so zavádzaním väčších tampónov, vyberajte skôr menšie kalíšky. S výberom správnej veľkosti kalíška vám môže pomôcť aj váš gynekológ.



Aké je optimálna dĺžka stopky kalíška?

Stopka slúži k jednoduchému vybratiu kalíška. Pre ženy, ktoré s kalíškom ešte len začínajú, sú teda lepšie dlhšie stopky, ktoré možno po získaní cviku pri vyberaní skrátiť, prípade úplne odstrihnúť. Stopky môžu mať zakončenie najrôznejších tvarov. Skúsené ženy môžu vyberať aj modely bez stopky.

Aké je optimálna dĺžka stopky kalíška?

Z akých materiálov sa vyrábajú menštruačné kalíšky?

Menštruačné kalíšky sú vyrábané z overených, zdravotne nezávadných materiálov, ktoré sa užívajú v zdravotníctve. Tieto materiály sú veľmi príjemné na dotyk a riziko alergie je úplne mizivé. Najčastejšie sa vyrábajú menštruačné kalíšky z lekárskeho silikónu alebo termoplastického elastoméru (TPE).

Menštruačný kalíšok z lekárskeho silikónu

– je najrozšírenejší, výhodou je dlhá životnosť kalíška, obstarávacia cena je však o niečo vyššia ako u kalíška z TPE.

Menštruačný kalíšok z TPE

– nájdete zatiaľ skôr výnimočne, je vhodný aj pre citlivú pokožku, jeho povrch je zamatovo hebký a zaobstaráte ho za nižšiu cenu.


Pevnosť a pružnosť menštruačného kalíška

Elasticita kalíška sa odvíja od tvrdosti silikónu, z ktorého je kalíšok vyrobený. Mäkšie a poddajnejšie kalíšky sú vhodné pre ženy, ktoré majú povolené svaly panvového svalstva, tieto kalíšky totiž lepšie tesnia. Tvrdšie kalíšky sú určené skôr ženám, ktoré pravidelne športujú a majú vďaka tomu pevné panvové dno.

Menštruačné kalíšky sú k dostaniu v mnohých farbách!

Vybrať si môžete dokonca aj farbu menštruačného kalíška! Na trhu nájdete číre kalíšky, vďaka ktorým možno ľahko zistiť, ako veľmi je kalíšok plný, alebo kalíšky zafarbené do najrôznejších tónov. Výber farby závisí úplne na vašom vkuse.

Menštruačné kalíšky sú k dostaniu v mnohých farbách!

Ako používať menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok môžete používať kedykoľvek počas menštruácie - v kľudovom režime, pri športe, aj počas spánku. Pri správnom zavedení sa stane spoľahlivou pomôckou, ktorá vám spríjemní priebeh menštruácie.


Ako na zavádzanie menštruačného kalíška?

Pre pohodlné zavedenie kalíška vyberte pozíciu v podrepe, prípadne s jednou nohou zapretou. Kalíšok treba preložiť, vznikne vám tak rulička pripomínajúca tvar písmena U. Potom ho zasuňte do pošvy a uvoľnite. Kalíšok by sa mal sám rozvinúť a spoľahlivo objať pošvové steny. Ak sa tak nestane, postup zopakujte, prípadne prstom obkrúžte steny kalíška, aby sa rovnomerne rozprestrel.

Správnu pozíciu kalíška spoznáte tak, že pri zatiahnutí za stopku nepôjde ľahko vytiahnuť (vytvorí sa podtlak). Taktiež ho nesmiete cítiť, ak vás tlačí treba postup opakovať. Nemajte strach, ak sa zavedenie kalíška nepodarí na prvýkrát, zavádzanie vyžaduje určitý cvik!


Ako vybrať menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok by ste mali vyprázdniť po cca 4 - 12 hodinách (závisí od objemu kalíška, intenzite menštruácie i vlastnému úsudku). Vybratie vykonávajte najlepšie opäť v podrepe tak, že kalíšok uchopíte za stopku a jemne stlačíte dno kalíška (tým uvoľníte podtlak). Kalíšok opatrne vyberte, obsah vyprázdnite do toalety a kalíšok pred opätovným zavedením dôkladne umyte teplou vodou.

TIP:

Ak sa nachádzate v sťažených hygienických podmienkach (napr. počas cestovania), odporúčame pred vložením alebo vybratím kalíška dezinfikovať ruky antibakteriálnym gélom.



Ako sa o menštruačný kalíšok starať?

Menštruačný kalíšok je potrebné z hygienických dôvodov nielen umývať po každom vybratí horúcou vodou, ale vždy po skončení menštruácie vyvariť. Neodporúčame umývať menštruačné kalíšky mydlom, ale iba teplou vodou, aby nedošlo k degradácii materiálu. Kalíšok je potrebné udržiavať v sterilnom prostredí, súčasťou balenia je často látkové vrecúško alebo škatuľka, v ktorej je možné kalíšok pohodlne uchovávať.


Menštruačný kalíšok Yuuki

Firma Yuuki ponúka menštruačné kalíšky v dvoch veľkostiach. Vyrobené sú z lekárskeho silikónu, vybrať si môžete z radu farieb, v ponuke sú dokonca dúhovo sfarbené kalíšky. Súčasťou balenia je krabička, ktorá slúži nielen na uloženie kalíška, ale aj jeho dezinfekciu. Kalíšok jednoducho vložíte do krabičky, zalejete studenou vodou a vložíte do mikrovlnnej rúry. Tú zapnete na niekoľko minút a zvolíte dostatočný výkon tak, aby sa voda začala variť.

Menštruačný kalíšok Yuuki

Menštruačný kalíšok Gaia

Menštruačné kalíšky od výrobcu Gaia sa vďaka jednoduchému dizajnu ľahko zavádzajú. Súčasťou balenia je zvyčajne tiež bavlnený sáčok pre uloženie a balenie čistiaceho prípravku, ktorým možno kalíšok dezinfikovať. K dostaniu je vo veľkosti S a L.

Menštruačný kalíšok Gaia


Najčastejšie kladené otázky pri výbere menštruačného kalíška

Je menštruačný kalíšok vhodný pre panny?

Áno, aj panny môžu používať menštruačný kalíšok. Je však potrebné brať do úvahy panenskú blanu a voliť skôr menšie veľkosti kalíška, ktoré bude možné pohodlne zaviesť. Na trhu nájdete aj špeciálne menštruačné kalíšky pre panny.

Pre koho nie je menštruačný kalíšok vhodný?

Kalíšok nie je vhodný pre ženy v šestonedelí, kedy prebieha hojenie po prirodzenom pôrode, v tomto období siahnite v prípade potreby skôr po hygienických vložkách.

Ako často vyprázdňovať menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok by ste mali vyprázdňovať ideálne po uplynutí 4 - 6 hodín, najdlhšie však po 12 hodinách. Veľmi záleží na tom, ako silnú menštruáciu máte a aký je objem kalíška.