Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať matrac

Pohodlná a kvalitná posteľová matrac pozitívne ovplyvňuje kvalitu spánku a navyše môže predchádzať rade zdravotných problémov. Chystáte sa zaobstarať nový matrac a neviete, ako sa v širokej ponuke produktov zorientovať? Prevedieme vás typmi, materiálmi a rozmermi matracov a poradíme, ktoré patria k tým najobľúbenejším a prečo.

Čo rozhoduje pri výbere matraca? Rozmer, tvrdosť a materiál je zásadný.

Ak sa rozhodnete zaobstarať si nový matrac, najskôr je potrebné určiť podľa konštrukcie vašej postele, akú veľkosť matraca potrebujete.

Najčastejšie sa stretnete s týmito rozmermi matracov

Matrac 90 × 200 cm je vhodný pre jednolôžko

Pre jednolôžko sa najčastejšie používajú matrace s rozmermi 90 × 200 cm, ktoré sú najuniverzálnejšie. K dostaniu sú tiež užšie matrace 80 × 200 cm, ktoré sú vhodné skôr pre odrastené deti alebo osoby drobnej postavy. Naopak ak si chcete dopriať väčší komfort a máte dostatok miesta, vyberajte z matracov s rozmermi 100 × 200 cm.

Matrac 140 × 200 cm je skvelým riešením do menších spální

Do malých spální či bytov sa skvele hodia dvojlôžka s matracom s rozmermi 140 × 200 cm, na ktorých sa pohodlne vyspia dve osoby priemernej hmotnosti. Na trhu sú tiež jeden a pol lôžkové matrace, ktoré majú rozmery 120 × 200 cm a slúžia skôr k príležitostnému prespaniu 2 osôb.

Matrac 160 × 200 alebo 180 × 200 cm tvoria priestranné dvojlôžko

Ak túžite po priestrannom a rozložiť dvojlôžku, alebo s vami niekedy spia deti, vyberajte matrac s rozmermi min. 160 × 200 cm a väčšie, ktoré poskytujú dostatok priestoru aj pre 2 osoby s vyššou hmotnosťou .


Aká je optimálna veľkosť matraca pre deti?

Špeciálnou kategóriou sú matrace do detských postielok, ktoré sú bežne k dostaniu o rozmeroch 60 × 120 cm alebo 70 × 120 cm a sú vhodné pre deti približne do troch rokov. Pre predškolákov sa hodia matrace s rozmermi 160 × 70 cm. Pre staršie deti od 7 rokov môžete zaobstarať klasický jednolôžkový matrac.


TIP: Detské postieľky a kolísky využijete v prvých rokoch bábätka, potom sú tu detské postele s originálnymi motívmi, ktoré si deti zamilujú.


Aký materiál matraca vybrať?

Ak máte jasno o veľkosti matraca, mali by ste sa zamerať na druh materiálu, z ktorého je vyrobené jadro matraca a na kvalitu prevedenia. Z akých typov matracov môžete najčastejšie vyberať?

Pružinový matrac patrí medzi klasiku

Vnútri matraca sú pružiny, ktoré sú vzájomne previazané, aby držali tvar.

  • priedušnosť
  • nízka cena
  • niekomu môže prílišná pružnosť matraca vadiť

Penový matrac poskytuje dostatočnú oporu tela

Matrace sú vyrobené z PUR pien rôznych tvrdosti a vlastností, ktoré sú sendvičovo vrstvené. Matrace z HR peny (studenej peny), kopírujú tvar tela, matrac z pamäťovej peny, mení tvrdosť v súvislosti s teplotou, matrace z bio peny, sú priedušné a antibakteriálne.

  • skvele kopírujú tvar tela a poskytujú mu dostatočnú oporu
  • sú priedušné a dobre odvádzajú teplo
  • zvyčajne vyššia cena

Latexový matrac sa dokonale prispôsobí tvaru tela

Latexové matrace patria k najkvalitnejším. Vyrábajú sa z umelého a prírodného kaučuku, pričom platí, že čím vyšší je podiel prírodného kaučuku, tým sú schopnosti materiálu lepšie.

  • veľmi dobre sa prispôsobí telu
  • ateriál je veľmi odolný a pevný, deformuje sa len v mieste zaťaženia
  • horšia priedušnosť

Gélový matrac vie zahriať aj efektívne odvádzať teplo pri nadmernom potení

Gélové matrace sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí sa pri spánku často potia, alebo naopak trpia na studené nohy či brnenie rúk.

  • podporujú správnu funkciu krvného obehu
  • masírujú akupresúrne body, uľavujú od bolesti
  • sú vhodné aj pre alergikov
  • vyššia obstarávacia cena
TIP: Ku klasickému matracu si navyše môžete zaobstarať vrchný matrac, ktorý ešte zvýši komfort pri spánku. Obľúbené sú práve gélové vrchné matrace.

Tvrdosť matraca hrá zásadnú úlohu

Matrace delíme do 5 skupín podľa tvrdosti:

Stupeň tvrdosti matraca Špecifikácie a využitie matraca
1 Veľmi mäkký matrac, ktorá je vhodný pre príležitostné prespanie, alebo pre osoby s nízkou hmotnosťou.
2 Stredne mäkký matrac, patrí k najrozšírenejším, dobre sa prispôsobí tvaru tela, vhodný pre bežné váhové kategórie.
3 Stredne tvrdý matrac, vhodný pre tých, ktorým vyhovuje matrac poskytujúci výraznejšiu oporu tela.
4 Tvrdý matrac vhodný najmä pre väčšie postavy.
5 Matrac určený pre vyššie váhové kategórie od 120 kg vyššie.

Tabuľka je orientačná, vyberajte aj s ohľadom na svoj zdravotný stav a osobné preferencie.

Obojstranné matrace umožňujú voľbu tvrdosti podľa aktuálnej potreby

Niektoré matrace sú obojstranné, pričom každá strana má inú tvrdosť. Sú vhodné pre tých, ktorí si nie sú istí, aká tvrdosť matraca im vyhovuje najlepšie. Využitie nájdu tiež v izbách pre návštevy, kde matrac priebežne využíva viac osôb.

Ortopedický vs. zdravotný matrac

Ak trpíte na chronické bolesti chrbta, môžete si zaobstarať ortopedický alebo zdravotný matrac, ktorý od bolesti výrazne uľaví.

Ortopedický matrac zaisťuje správnu oporu tela, zdravotný matrac je klasifikovaný ako zdravotná pomôcka a musí byť vybavený zdravotným certifikátom.


TIP: Nepodceňujte tiež výber roštu do postele. Ten by mal byť dostatočne odolný a pružný.

Aké ďalšie parametre rozhodujú pri výbere matraca?

Počet zón

Matrac môžeme deliť tiež podľa počtu zón, z ktorých sú zostavené. Ich počet sa pohybuje medzi 3 – 7. Čím vyšší je počet zón, tým je zvyčajne matrac kvalitnejší, pretože jednotlivé zóny sa optimálne prispôsobia každej časti tela. Inú pevnosť vyžaduje napríklad zóna hlavy a krku alebo zóna bokov, pretože je každá odlišne zaťažená.

Max. nosnosť matraca

Bežná max. nosnosť matracov je do 120 kg. Matrace vyššej tvrdosti sú vhodné aj pre osoby do 150 kg. Mäkké matrace majú zvyčajne max. nosnosť 70 - 100 kg.

Výška a dĺžka matraca

Výška matracov sa pohybuje medzi 8 - 25 cm. Všeobecne sa odporúčajú skôr vyššie matrace, medzi 18 – 25 cm, ktoré poskytujú telu výrazne lepšiu oporu.

Dĺžka matracou je najčastejšie 200 cm. Naraziť ale môžete aj na skrátené verzie o dĺžke 180 cm pre osoby menšieho vzrastu, alebo naopak predĺžené verzie s dĺžkou 220 cm. Všeobecne možno povedať, že matrac by mala byť cca o 20 cm dlhší, než je výška postavy.

Max. nosnost matrace

Běžná max. nosnost u matrací je do 120 kg. Matrace vyšší tvrdosti jsou vhodné i pro osoby do 150 kg. Měkké matrace mají obvykle max. nosnost 70 – 100 kg.

Poťah matraca

Pri výbere nepodceňujte ani poťah, ktorý tvorí estetickú, ale aj funkčnú časť matraca. Čo by mal kvalitný poťah matraca spĺňať?

  • Poťah by mal byť možné z hygienických dôvodov z matraca sňať a vyprať.
  • Mal by byť dostatočne priedušný.
  • Poťah by mal mať dostatočnú pružnosť pre ľahké navliekanie na matrac a kvalitný zips po celej dĺžke.
  • Výhodou je schopnosť rýchleho sušenia.

Poťahy s výťažkom Aloe Vera majú antibakteriálne účinky a sú tak vhodné aj pre alergikov.

Matrace

TIP: V ponuke máme aj chrániče na matrace, ktoré môžete zaobstarať zvlášť. Zvýšite tak ochranu matraca pred znečistením alebo zvlhčením a predĺžite jeho životnosť.

Ako vyčistiť matrac?

Matrac by ste mali pravidelne čistiť, čím eliminujete vznik a prítomnosť prachu, roztočov a baktérií. Ako na to?

Najskôr odstráňte poťah matraca a vyperte ho.
Potom povysávajte povrch matraca od prachu, vlasov a ďalších nečistôt
Teraz môžete matrac vyčistiť parným čističom, ktorý vďaka vysokej teplote zneškodní baktérie a roztoče.
Nakoniec nechajte matrac dokonale vyvetrať a preschnúť a navlečte ho späť do vypraného poťahu.

V prípade že objavíte na matraci škvrny, nezúfajte. Prinášame pár tipov, ako efektívne odstrániť najbežnejšie škvrny z matraca:

  • Škvrny od krvi najlepšie vyčistíte studenou vodou (teplá voda naopak fľaky zväčší) v kombinácii so sódou.
  • V detských matracoch sa môžete potýkať so škvrnami od moču, v tom prípade použite kombináciu jedlej sódy, tekutého mydla a peroxidu vodíka. Ingrediencie zmiešajte a rozprašovačom naneste na škvrnu. Táto kombinácia platí aj na škvrny od potu.
  • Škvrny od kávy môžete vyčistiť za pomoci citrónovej kôry alebo opäť za pomoci kašičky z jedlej sódy.

Aká je životnosť matraca?

Všeobecne sa v matracoch uvádza životnosť cca 7 rokov, tie kvalitnejšie môžu slúžiť až 10 rokov. Potom sa odporúča matrac vymeniť za nový. Životnosť matraca môžete predĺžiť správnou údržbou, pravidelným čistením, otáčaním a vetraním matraca.