Ako vybrať lyžiarske topánky

Výber lyžiarskych topánok by ste rozhodne nemali podceňovať. Iba s dokonale padnúcimi lyžiarkami bude jazda po svahoch pohodlná a zábavná! Lyžiarske topánky totiž patria k dôležitej výstroji každého lyžiara. Ako na výber lyžiarskych topánok, aký je rozdiel medzi rekreačnými a športovými lyžiarkami a ako vyberať tak, aby ste mali nohy počas lyžovania ako v bavlnke? Všetky tieto otázky vám radi zodpovieme a pomôžeme s výberom kvalitných lyžiarskych topánok!

Lyžiarske topánky vyberajte podľa určenia a štýlu jazdy!

Venujete sa zjazdovému lyžovaniu, all mountain, freeride alebo freestyle či skialpovej jazde? Štýl jazdy je pri výbere lyžiarskych topánok veľmi dôležitý, pretože konštrukcia lyžiarok je upravená tak, aby čo najlepšie obstáli v danom teréne. Na trhu sú najrozšírenejšie zjazdové a all mountain lyžiarky, ktoré sa hodia nielen na upravené zjazdovky, ale aj do terénu.


Dámske lyžiarske topánky

Dámske lyžiarky majú oproti pánskym modelom inak tvarovaný skelet topánky, a to z toho dôvodu, že nasadenie lýtkového svalu žien nižšie, než u mužov. Tiež päta je v týchto modeloch užšia. Majú špecifický dámsky dizajno a zvyčajne aj väčšie zateplenie.

Pánske lyžiarske topánky

Pánske lyžiarky majú vyššie tvarovaný skelet v oblasti lýtka, zvyčajne sú tiež tuhšie, aby odolávali väčšej sile. Oproti dámskym sú zvyčajne menej zateplené.

Detské lyžiarske topánky

Detské lyžiarky sú najmäkšie, aby zodpovedali hmotnosti a sile dieťaťa. Pre najmenšie deti sú určené lyžiarske topánky s nízkym komínom (max. 2 pracky), pre staršie deti sú k dostaniu klasické 3 - 4 prackové lyžiarky.

Hľadáte rekreačné, športové alebo profesionálne lyžiarky?

Lyžiarske topánky by ste mali vyberať na základe toho, či ste rekreačný, pokročilý alebo profesionálny jazdec a aké sú vaše ambície. Na trhu sa zvyčajne stretnete s tromi základnými kategóriami lyžiarskych topánok, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Rekreačné lyžiarske topánky

Sú vhodné pre úplných začiatočníkov i pokročilých rekreačných lyžiarov, ktorí od lyžiarok očakávajú predovšetkým pohodlie. Sú tvarované tak, aby boli dostatočne komfortné a zároveň bolo možné cez ne jednoducho ovládať lyže. Vnútorná časť je mäkká a výrazne vystužená, aby nevznikali nepríjemné otlaky chodidiel.

Športové lyžiarske topánky

Sú určené už skúsenejším zjazdárom, ktorí holdujú rýchlejšej jazde. Majú pevnejší skelet a teda dostatočnú oporu nohy, ale zároveň si zachovávajú dostatočný komfort pre pohodlnú jazdu. Sú pomyselným mostíkom medzi rekreačnou a profesionálnou lyžiarsku obuvou. Nesklamú lyžiarov, ktorí majú ambície.

Profesionálne lyžiarske topánky

Sú určené predovšetkým pre závodných jazdcov. Tvrdý skelet topánky a minimálne vnútorné vystuženie umožňuje presný prenos váhy. Nie sú však už tak pohodlné a taktiež teplotný komfort je výrazne nižší ako v rekreačných alebo športových lyžiarskych topánkach.

Tuhosť lyžiarskych topánok určuje flex index!

Flex index, známy tiež ako flexia, určuje tuhosť lyžiarskej topánky. Značí, aká sily je potrebná na to, aby došlo k ohnutiu topánky. Flexiu lyžiarskych topánok by ste mali vyberať práve podľa úrovne jazdy a tiež toho, čo od lyžiarskej topánky očakávate.

→ Orientačná tabuľka optimálnej úrovne flexie a využitie:

Úroveň flexie Pre koho je vhodná?
40 - 60 Pre deti a úplných začiatočníkov
60 - 80 Pre rekreačných lyžiarov
80 - 100 Pre rekreačných lyžiarov s vyššou hmotnosťou a športových lyžiarov
100 - 120 Pre pokročilých športových lyžiarov
120 - 170 Pre profesionálnych lyžiarov k závodným účelom

* Tabuľka je len informatívny, platí, že u žien je hodnota flexie cca o 10 - 30 bodov nižšia, ako u mužov.

Pozor! Pamätajte na to, že reálna tuhosť flexie sa môže u jednotlivých výrobcov mierne líšiť.

TIP: Dostatok času venujte tiež výberu zjazdových lyží, ktoré by mali zodpovedať štýlu jazdy, skúsenostiam i telesným proporciám.

Ako vybrať správnu veľkosť lyžiarskych topánok?

Výber správnej veľkosti lyžiarskej topánky je úplne zásadný. Lyžiarky nesmú byť príliš veľké, aby sa v nich chodidlo pri jazde nepohybovalo, ani príliš tesné, aby ste sa vyhli nepríjemným otlakom. Ako teda vybrať správnu veľkosť lyžiarok? Dôležité je venovať výberu správnej veľkosti dostatok času - ukážeme vám, na čo sa zamerať!

Ako vybrať lyžiarske topánky

Vždy voľte radšej menšiu veľkosť lyžiarskej topánky!

Častou chybou lyžiarov je, že kvôli obavám, že ich bude lyžiarska topánka príliš tlačiť, radšej zaobstarajú väčšiu veľkosť. Zabúdajú však na to, že vnútorná mäkká topánka sa po niekoľkých jazdách chodidlu prispôsobí, mierne zľahne a lyžiarka sa tak môže až o pol čísla zväčšiť. Preto odporúčame (predovšetkým u pokročilých športovcov) vyberať čo najtesnejšie lyžiarky. Zároveň totiž platí, že každú lyžiarsku topánku možno mierne zmenšiť, nikdy však zväčšiť!

Výber lyžiarok podľa veľkosti chodidla krok za krokom!

Najskôr sa zameriame na dĺžku chodidla. Radšej nespoliehajte na to, že výber veľkosti lyžiarok podľa konfekčnej veľkosti topánok bude 100 % a lyžiarky vyskúšajte alebo chodidlo premerajte.

→ Ako postupovať v prípade, že máte lyžiarsku topánku po ruke?

Ak máte možnosť, pri skúšaní vyberte vnútornú mäkkú topánočku.

Chodidlo v tenkej ponožke vsuňte iba do skeletu lyžiarky.

Po zapnutí praciek by ste mali cítiť mierny tlak na palec (nesmie byť bolestivý ani silný).

→ V prípade, že si lyžiarske topánky nemôžete osobne vyskúšať, je nevyhnutné aspoň presne zmerať veľkosť chodidla. To môžete vykonať nasledovne:

Pripravte si kúsok kartónu, na ktorý sa postavte (chodidlá by ste mali mať v tenších lyžiarskych ponožkách).

Pätu prisuňte pevne k stene, skrinke a pod. ideálne zároveň s hranou kartónu a tesne pred najdlhším prstom zakreslite čiaru.

Teraz zmerajte vzdialenosť medzi stenou a nakreslenou čiarou. Na základe tejto hodnoty môžete vybrať optimálnu veľkosť topánky (tá by mala mať stielku max. o 5 mm dlhšiu).

Rozhoduje tiež šírka lyžiarskej topánky!

Zabudnúť by ste nemali tiež na ďalší parameter, ktorý udáva šírku chodidla v oblasti priehlavku. Zvyčajne sa šírka topánok líši podľa ich určenia - rekreačné lyžiarky sú širšie a pohodlnejšie, tie závodné sú naopak pomerne úzke, aby chodidlo spoľahlivo držali na mieste.

→ Prehľadová tabuľka šírky a typu lyžiarky:

Typ lyžiarskych topánok Šírka v oblasti priehlavku
Rekreačný 103 – 106 mm
Športový cca 100 mm
Poloprofesionálny cca 98 mm
Profesionálny max. 95 mm

* Platí pre veľkosť 26,5, v iných veľkostiach sa líšia v rádoch mm.

Chcete, aby vám lyžiarky dokonale padli? Kúpte si vhodné vložky!

Každé chodidlo je iné a tak nemožno predpokladať, že pomerne nepoddajné lyžiarky budú dokonale sedieť všetkým. Preto niektorí výrobcovia ponúkajú lyžiarske topánky s dvoma druhmi stielok - jedny sú určené pre nízky priehlavok, tie druhé naopak pre vysoký. Vďaka tomu si môžete upraviť lyžiarske topánky na mieru. Náhradné vložky do topánok, ktoré pomôžu problém jednoducho vyriešiť, môžete zakúpiť aj samostatne!

Ako vybrať lyžiarske topánky
TIP: Radi by ste lyžiarky po celom dni na svahu na budúci deň dokonale vysušili? Kúpte si sušič obuvi, s ktorým topánky vysušíte jednoducho, bez toho aby ste museli vyťahovať vnútornú topánočku.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere lyžiarskych topánok

Koľko praciek majú mať lyžiarske topánky?

V lyžiarkach pre dospelých sa vyskytujú najčastejšie 3 alebo 4 pracky. Lyžiarske topánky so štyrmi prackami patria k najrozšírenejším, v poslednej dobe však na trhu začali vynikať trojprackové lyžiarske topánky. Vďaka novej technológii upnutia lepšie tlačia na pätu nohy a zabraňujú nepríjemnému nadvihovaniu počas jazdy.

Na čo slúži tepelná úprava skeletov?

Ak chcete, aby vám lyžiarske topánky padli na mieru, môžete využiť modernú technológiu, vďaka ktorej možno skelet tepelne upraviť tak, aby sa dokonale prispôsobil vašej nohe. Topánky je možné tiež pribrúsiť alebo mierne natiahnuť tak, aby vás nikde netlačili.

Ako vybrať detské lyžiarske topánky?

U detí je rovnako ako u dospelých zásadná správna veľkosť topánky. Neoplatí sa vyberať topánky príliš veľké s tým, že do nich dieťa v budúcej sezóne dorastie. Stielka detskej lyžiarky by mala byť max. o 1 cm dlhšia, než je detské chodidlo.

Ako vybrať lyžiarske topánky