Ako vybrať LED televízor

LED televízory nahradili LCD predovšetkým vďaka svojej možnosti rôzne veľkých uhlopriečok. Aj najlacnejšie LED televízory, oproti LCD, majú ostrý obraz s jasnými farbami a čistým zvukom. Nové LED televízory sa líšia funkciami a technológiami, je výhradne na vás, ktorým dáte prednosť.

Uhlopriečka

Uhlopriečka je prvý parameter určujúci výber LED televízora. Udáva sa v centimetroch alebo v palcoch: 1 palec = 2,54 cm.

Pri výbere vhodnej uhlopriečky nového LED televízora je potrebné brať do úvahy vzdialenosť medzi televízorom a miestom, odkiaľ sa naň budete dívať. Nevhodne zvolená vzdialenosť môže znížiť príjemný pôžitok zo sledovania a nedovolí televízoru využiť celý jeho potenciál.

Vďaka neustálemu prílivu čím ďalej tým väčších uhlopriečok na trh môžete mať dojem, že tá najväčšia nebude ostrá, alebo jasná, zrnitá. Nie je tomu tak. LED televízory s obrovskými uhlopriečkami vyžadujú síce veľký priestor a pozorovaciu vzdialenosť, ale dôležitý je však zdroj signálu. Čím je signál kvalitnejší, tým väčšia uhloprička može byť. Napr. pri sledovaní HD programov TV na 3-4m, možete bez problémov použiť 50" TV.

Pravidlá pre sledovanie LED televízora

  • dívajte sa na obraz rovno alebo mierne dole (cca pod uhlom 9°)
  • stred obrazu majte v úrovni očí
  • obraz by mal tvoriť asi 35° - 40° vášho zorného poľa – to je priestor, ktorý ľudské oko dokáže zabrať bez toho, aby ste museli otočiť hlavu

Všeobecne odporúčaná vzdialenosť pre HD TV je 3 x dĺžka uhlopriečky televízora.

Ako vybrať LED televízor

Rozlíšenie

Rozlíšenie vypovedá o kvalite a možnostiach displeja LED televízora. Udáva sa v pixeloch. Kompletný počet pixelov (bodov) na obrazovke získame vynásobením uvádzaných hodnôt (napr. 1366x768 = 1 049 088 bodov). Čím väčší je výsledok, tým lepší. Dokonalý obraz však závisí aj na iných faktoroch, napr. kontrast, jas, odozva a pod. (viď. nižšie).

Rozdelenie LED televízora podľa rozlíšenia

HD Ready LED televízor patrí medzi najpredávanejšie, pretože sú cenovo dostupné a ponúkajú vysoký štandard. Sú vhodné pre bežné sledovanie televízneho signálu. Rozlíšenie LED televízora HD ready = 1366x768.

Full HD LED televízory vynikajú pri sledovaní televízie vo vysokom rozlíšení, Blu-ray, digitálneho SAT, ale aj DVD filmov. Ak máte radi najvyššiu kvalitu, tak je LED televízor s Full HD pre vás to pravé. Rozlíšenie Full HD = 1920x1080.

Kontrast

Je pomer jasu zobrazovanej bielej a čiernej farby. Rovnako ako u rozlíšenia platí – čím vyššia je hodnota, tým lepší je výsledný obraz: statický kontrast (kontrast prirodzený, daný podsvietením a rozdielom medzi čiernou a bielou) sa pohybuje okolo 1 500:1, dynamický kontrast (kontrast pracuje tak, že sa stlmí podsvetlovacia trubica (podsvietenie panelu) pri zobrazení tmavej scény a naopak sa rozsvieti na maximum pri zobrazení napríklad preslnenej krajiny) dosahuje hodnotu až 10 000:1 (a vyššiu) – zistí sa tak, že sa stlmí podsvietenie panela pri tmavej scéne alebo sa maximálne rozsvieti pri veľmi svetlej scéne. Výrobcovia často dynamický a statický kontrast nerozlišujú.

Jas

Udáva sa v cd/m² a označuje svietivosť televízora pri zobrazenej bielej farbe. Klasické televízory mali jas okolo 120 cd/m². Pri LCD televízore pre bežné sledovanie dostačuje hodnota okolo 500 cd/m². Vyššie hodnoty jasu zaistia lepšie pozorovanie obrazu za priameho slnečného svetla.

3D televízory

Medzi technologické počiny sa rozhodne radia 3D LED a plazmové televízory. Ponuka 3D televízorov je pochopiteľne úzko naviazaná na predaj 3D okuliarov, 3D blu-ray prehrávačov, 3D domácich kín.