Ako vybrať hriankovač

Kto by odolal do chrumkava prepečenému toastu na raňajky alebo ľahkú večeru? Chutné toasty a hrianky bez tuku si jednoducho a rýchlo môžete kedykoľvek pripraviť za pomoci hriankovača. Tieto kompaktné elektronické spotrebiče sú nenáročné na obsluhu, údržbu i priestor. Hriankovač v retro štýle vám navyše poslúži ako štýlová dekorácia kuchyne. Poďme sa pozrieť, ako na výber toho najlepšieho hriankovača!

Materiál hriankovača ovplyvňuje jeho vzhľad i odolnosť

Hriankovače sú zvyčajne vyrobené z plastu, kovu alebo nerezu. Od druhu materiálu sa odvíja vzhľad, odolnosť i cena hriankovača.

Plastový hriankovač je ideálnou voľbou pre nenáročných

Skelet hriankovače je vyrobený z tvrdeného plastu, ktorý odoláva aj vysokým teplotám. Najbežnejšie sú čierne, strieborné alebo biele modely, naraziť však môžete aj na farebné varianty, ktoré kuchynskú dosku štýlovo oživia.

 • nízka obstarávacia cena
 • jednoduchá údržba
 • časom môže plast skrehnúť a žltnúť
 • menej odolný proti mechanickému poškodeniu

Nerezový hriankovač má elegantný vzhľad

Hriankovače sú vyrobené z nerezovej ocele s dlhou životnosťou. Povrch nerezu môže byť matný alebo lesklý. Doplnky v podobe nožičiek, tlačidiel a podobne sú zvyčajne z plastu.

 • dobrá odolnosť
 • vyššia cena
 • náročnejšia údržba nerezového povrchu

Kovové hriankovače sú k dostaniu v nevšedných dizajnoch

Konštrukcia hriankovača je tvorená lakovaným plechom. Vďaka tomu má hriankovač nevtieravý vzhľad, ktorý zaujme.

 • lákavý vzhľad
 • časom môže hrdzavieť

Retro hriankovač ako štýlový doplnok modernej kuchyne!

Hriankovače sú k dostaniu v rade designov, určite si tak vyberiete ten pravý kúsok do tradičnej i modernej kuchyne. Veľmi obľúbené sú hriankovače v retro prevedení, ktoré sú inšpirované dizajnom 60. rokov - okrem skvelých hrianok narobia tiež veľa parády! Tieto kovové modely sú často k dostaniu v pastelových farbách, ktoré môžete zladiť s ostatnými doplnkami kuchyne.


TIP: Nielen hriankovače, ale aj ďalšie kuchynské spotrebiče môžu byť vyrobené v populárnom retro dizajne. Prezrite si ponuku štýlových retro chladničiek.

Čo rozhoduje pri výbere hriankovača? Zásadný je príkon aj počet priehradiek.

Príkon hriankovača ovplyvňuje rýchlosť prípravy

Príkon hriankovača určuje, za aký čas hriankovač hrianku pripraví. Čím vyšší je príkon, tým sa čas prípravy skracuje, avšak mierne sa dvíha cena za spotrebovanú elektrinu. Príkon najslabších modelov sa pohybuje okolo 500 Wattov, my však odporúčame voliť výkonnejšie spotrebiče s 900 - 1 300 Wattmi, ktoré pripravia hrianku približne za 120 - 200 sekúnd. Najvýkonnejšie hriankovače majú až 1 800 Wattov a pripravia toast už za obyčajnú minútu./p>

Ak máte veľkú rodinu, vyberajte hriankovače s 4 - 6 priehradkami

Dĺžku prípravy ovplyvňuje aj počet priehradiek na hrianky. Pre 1 - 3 osoby v domácnosti pohodlne vystačia bežné hriankovače s dvoma priehradkami, ktorých je na trhu najviac. Ak si však doprajete veľké množstvo hrianok často, poobzerajte sa po modely so štyrmi alebo šiestimi priehradkami, s ktorými bude príprava veľkého množstva opečených toastov hračka!


Nadštandardné funkcie a doplnky hriankovačov, ktoré prácu uľahčia!

 • Regulácia teploty - môžete si pomocou otočného tlačidla nastaviť intenzitu opekania, ktorého chcete docieliť.
 • Rozmrazovanie - poteší tých, ktorí radi nakupujú do zásoby mrazené pečivo, vďaka tejto funkcii bude za okamih pripravené na podávanie.
 • Funkcia STOP - v prípade potreby okamžite preruší opekanie pečiva.
 • Automatické vycentrovanie pečiva - hriankovač automaticky zrovná vložený kúsok pečiva tak, aby sa opekalo rovnomerne.
 • Zdvih pečiva - v prípade, že chcete skontrolovať stav pečiva počas opekania, môžete ho ľahko vysunúť za pomoci páčky alebo tlačidla.
 • Opekanie jednej strany - táto funkcia opečie pečivo len z jednej strany.
 • Svetelný signál - značí stav nahriatia hriankovača alebo proces opekania.
 • Nástavec na pečivo - v prípade, že chcete opiecť alebo rozpiecť rožky, bagety a pod., môžete použiť špeciálny nadstavec na pečivo, ktorý sa umiestni nad rošt hriankovača.
 • Miska na omrvinky - niektoré modely sú vybavené miskou na omrvinky, ktorá výrazne uľahčuje údržbu a čistenie hriankovača.

TIP: Ak si radi doprajete plnené sendviče, kúpte si sendvičovače, v ktorých za okamih pripravíte lahodné toasty na raňajky alebo desiatu.

Hriankovač ETA

Hriankovače firmy ETA bývajú vybavené zásuvkou na omrvinky pre jednoduchú údržbu. Vybrať si môžete až zo 7 stupňov intenzity opečenia. K dostaniu sú modely v minimalistickom aj retro štýle. Spotrebiče sú vybavené svetelnou signalizáciou.

Hriankovač Sencor

Hriankovače od výrobcu Sencor sú vybavené nástavcom pre opekanie pečiva a elektrickým časovačom, ktorý značí čas do konca opekania. Môžete si vybrať až z 9 stupňov intenzity prepečenia. Pogumované nožičky zaistia dobrú stabilitu prístroja, v prípade že potrebujete spotrebič z kuchynskej dosky upratovať, môžete navinúť el. kábel do spodnej časti spotrebiča.

Hriankovač Bosch

Bosch ponúka moderné hriankovače v minimalistickom dizajne, ktoré sú vybavené plynulou reguláciou teploty. Nechýba miska na omrvinky ani funkcia rozmrazovania a STOP. Samozrejmosťou je automatické vycentrovanie chleba.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere hriankovača

Prečo si zaobstarať hriankovač?

Počas krátkej chvíle opečie chutné a chrumkavé hrianky bez tuku. Ponúka tak zdravú alternatívu klasických hrianok opekaných v oleji na panvici. Naviac nezapácha ako vyprážanie, je skladný a zaobstaráte ho za dostupnú cenu.

Aké je využitie hriankovača?

Hriankovač sa hodí predovšetkým k opekaniu plátkov chleba alebo toastov do chrumkava. Modely, ktoré sú vybavené nástavcom na pečivo, môžu opekať tiež bagety, rožky, žemle a podobne. Hriankovače sú praktické aj v prípade, ak sa vám doma hromadí pečivo - aj kúsok z predošlého dňa bude po úprave v hriankovači chutiť skvele.

Aký je rozdiel medzi hriankovačom a sendvičovačom?

Kým do hriankovača vkladáte len plátky pečiva k opečeniu, do sendvičovače sa vkladajú plnené toasty, ktoré sa potom zapekajú. Sendviče možno pripraviť na mnoho spôsobov a milujú ich deti i dospelí.