Ako vybrať elektrokotol

Rozhodli ste sa do domácnosti zaobstarať elektrický kotol a neviete, ako postupovať pri jeho výbere? V elektrokotloch rozhoduje predovšetkým výkon, ktorý musí zodpovedať veľkosti vykurovaného priestoru. Elektrické kotly, oproti plynovým kotlom alebo kotlom na tuhé palivá, vynikajú v nenáročnosti na prevádzku a nízkej obstarávacej cene. Do akých priestorov sa elektrokotol hodí a kde by bolo výhodnejšie voliť skôr iné alternatívy, vám poradíme v našom článku.


Prečo kúpiť elektrokotol?

Elektrické kotly majú oproti iným vykurovacím systémom niekoľko zásadných výhod. Ktoré to sú?

 • Jednoduchá inštalácia aj obsluha kotla.
 • Čisté prostredie, nie je potrebné skladovať tuhé palivá v podobe dreva alebo uhlia.
 • Bezpečná a ekologická prevádzka, kotol nepotrebuje komín na odvod spalín.
 • Kompaktné rozmery a tichý chod kotla.
 • Dostupná obstarávacia cena.

Je potrebné spomenúť, že k hlavnej nevýhode elektrických kotlov patria vyššie náklady na prevádzku, ktoré sa odvíjajú od ceny elektriny. Je teda na zváženie, či sa vám prevádzku elektrického kotla oplatí.

Ako vybrať elektrokotol


Elektrické kotly sú skvelým riešením do nízkoenergetických stavieb!

Elektrické kotly sú výhodným riešením v prípade nízkoenergetických či pasívnych domov, prípadne kvalitne izolovaných bytov a domov s menšou rozlohou, kde dochádza k minimálnym tepelným stratám. Je tiež výhodným záložným alebo doplnkovým zdrojom tepla. Môže byť súčasťou solárneho systému alebo tepelného čerpadla. Výhodné je tiež použitie elektrického kotla na chalupách, chatách a ďalších rekreačných objektoch, kde sa kúri alebo prikuruje len príležitostne.

Kde sa kúrenie elektrickým kotlom príliš nevypláca? Predovšetkým v starých, rozľahlých domoch so zlou izoláciou, priestranných bytoch pred rekonštrukciou alebo halách, kde by bola spotreba elektriny príliš vysoká.

Ako funguje elektrokotol?

Väčšina elektrických kotlov ohrieva vodu, ktorú potom za pomoci čerpadla rozvádza pomocou rúrok do radiátorov alebo podlahového kúrenia po celom dome či byte.

Priamovýhrevný kotol vs. elektrokotol so zásobníkom

Elektrické kotle jsou k dostání ve dvou variantách – jako přímotopné kotle a kotle se zásobníkem. Jaký je mezi nimi rozdíl a který vybrat?

Priamovýhrevný kotol

V priamovýhrevnom kotly vzniká zdroj tepla z vykurovacej špirály s vysokým výkonom, je vhodný v prípade, že chcete mať teplo po zapnutí kotla okamžite.

 • okamžitý prístun elektriny
 • kompaktné rozmery kotla
 • vysoké prevádzkové náklady

Elektrokotol so zásobníkom

Elektrické kotly so zásobníkom patria k najrozšírenejším. Ich súčasťou je bojler na vodu. Voda je ohrievaná za pomoci vykurovacích tyčí a potom rozvádzaná do teplovodného systému.

 • lacnejší chod
 • kotol vyžaduje väčší priestor pre inštaláciu

TIP: K ohrevu teplej vody môžete používať aj elektrické bojlery.

Ako spočítať optimálny výkon elektrokotla?

Výkon je hlavným parametrom, ktorý vás bude pri výbere elektrokotla zaujímať. Na trhu zaobstaráte elektrokotly slúžiace len na záložné zdroje, ktoré majú len 2 kW, ale aj výkonné elektrokotly o výkone až 60 kW.

Výkon elektrokotla sa čiastočne odvíja od plochy a celkového objemu vykurovaného priestoru. Veľký vplyv má však tiež kvalita zateplenia, tu už je lepšie konzultovať výber s odborníkom.

→ So zvolením optimálneho výkonu elektrokotla vám môže pomôcť orientačná tabuľka:

Obytná plocha Orientačný výkon el. kotla
60 m² 4,5 kW
120 m² 9 kW
200 m² 15 kW
250 m² 19 kW
300 m² 24 kW

*Platí v prípade, že je výška stropu cca 2,5 m.


Pre väčšinu domácností postačujú kotly s výkonom cca 15 kW. Vždy je lepšie voliť kotol s väčším výkonom, v prípade potreby možno totiž jeho výkon ľubovoľne regulovať.

Kotly s funkciou HDO efektívne využívajú nízky tarif elektriny

Pretože vykurovanie elektrinou nepatrí medzi najúspornejšie, odporúčame využívať lacný tarif, ktorý si môžete dohodnúť s poskytovateľom el. energie. Lacný tarif je stanovený na niekoľko hodín v priebehu celého dňa, kedy za el. energiu platíte výrazne nižšiu cenu.

Vďaka funkcii HDO (hromadné diaľkové ovládanie), ktorou je väčšina el. kotlov vybavená, bude kotol automaticky spínať súbežne so spustením lacného tarifu.

Praktické doplnky a funkcie elektrických kotlov

 • LED displej – slúži k jednoduchému ovládaniu, zobrazuje informácie o aktuálnej prevádzke kotla.
 • Bezpečnostná poistka – zamedzí extrémnemu prehriatiu elektrokotla.
 • Protimrazová ochrana – bráni zamrznutiu kotla, v prípade nízkej teploty sa čerpadlo automaticky zapne bez ohľadu na nastavenie izbového regulátora.

Nezabudnite skontrolovať ističe, do ktorých chcete kotol pripojiť!

Elektrický kotol má pomerne vysoký odber, preto je treba pred zapojením skontrolovať istič. V prípade, že budú ističe príliš slabé, môže prúd po zapojení kotla vypadávať. Túto prácu je lepšie nechať na odborníkovi.

Ovládanie elektrokotla nie je zložité, môžete ho ovládať aj cez mobilnú aplikáciu

Ovládanie elektrického kotla nie je nijako zložité a zvládne ho každý. Kotol jednoducho nastavíte pomocou nástenného ovládača. Moderné elektrické kotly možné nastaviť aj diaľkovo pomocou mobilnej aplikácie. Môžete si tak ľubovoľne regulovať aktuálnu teplotu v dome i na diaľku.

Nezabudnite skontrolovať ističe

Najčastejšie kladené otázky pri výbere elektrokotla

Oplatí sa elektrokotol aj v starom dome?

V prípade starších domov bez kvalitného zateplenia, sa použitie elektrického kotla príliš neoplatí. Hoci je jeho obstaranie a zapojenie finančne i časovo nenáročné, vysoké budú výdavky za elektrinu. V týchto prípadoch teda odporúčame voliť skôr plynové kotly alebo kotly na tuhé palivá.

Ako ekonomicky kúriť elektrokotlom?

Pokiaľ máte doma elektrokotol, odporúčame čo najefektívnejšie využívať možnosti lacného tafiru elektriny, ktorý sa spína v priebehu dňa vždy na niekoľko hodín. Ak nastavíte kotol tak, aby spínal iba v lacnom tarife, výrazne ušetríte!

Je výhodnejší plynový alebo elektrický kotol?

Záleží na prostredí, v ktorom má byť kotol inštalovaný. Pre pasívne a nízkoenergetické domy sa skvele hodia elektrické kotly, ktoré kúpite za nízku cenu a nevyžadujú inštaláciu komína. Ich prevádzka je tichá a bezpečná. Do starších domov sa lepšie hodia drahšie plynové kotly, ktoré síce vyžadujú prípojku plynu, ich prevádzka je však z dlhodobého hľadiska výrazne lacnejšia.

Aké sú hlavné výhody elektrického kotla?

Medzi hlavné výhody patrí priaznivá obstarávacia cena, tichá, bezpečná a nenáročná prevádzka a tiež jednoduchá obsluha elektrického kotla.