Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Praktický radca: ako vybrať čerpadlo do studne?

Máte doma alebo na chate studňu či vrt, z ktorých potrebujete čerpať vodu na zásobovanie pitnou vodou či na zalievanie záhrady? Potom sa nezaobídete bez čerpadla, ktoré vám to umožní. Čerpadiel je však na trhu obrovské množstvo a vybrať to najvhodnejšie nemusí byť vždy úplne jednoduché. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké čerpadlá existujú a ako vybrať čerpadlo do studne tak, aby zodpovedalo vašim potrebám.

Mať na pozemku vlastný zdroj vody, či už v podobe studne alebo vrtu, je veľkou výhodou. Aby ste z nich však mohli odčerpávať vodu, potrebujete si zaobstarať čerpadlo, ktoré zaistí spoľahlivú a bezproblémovú prevádzku, bude mať zodpovedajúci výkon a vlastnosti a k tomu dlhú životnosť. Ako teda také čerpadlo do studne vybrať?

Praktický radca: ako vybrať čerpadlo do studne?

Aké čerpadlá existujú?

Z hľadiska čerpania vody je možné rozdeliť čerpadlá do dvoch základných skupín, a to na odstredivé a objemové čerpadlá. Odstredivé čerpadlá zvládnu čerpať čistú aj znečistenú vodu, zaisťujú vysoký prietok, sú cenovo dostupné, spoľahlivé a ich prevádzka je nenáročná. Objemové čerpadlá, medzi ktoré patria napríklad čerpadlá šnekové, lamelové, piestové či membránové, sú určené na menší prietok a vyšší tlak, majú vyššiu účinnosť, sú robustnejšie, zložitejšie a tiež finančne náročnejšie ako odstredivé čerpadlá.

V domácom prostredí sa najčastejšie používajú nasledujúce štyri typy čerpadiel:

Typ čerpadla Výhody Nevýhody
Ponorné odstredivé čerpadlá
  • nízka cena
  • prečerpanie veľkého množstva vody za krátky čas
  • sú vhodné aj na čerpanie zakalenej vody
  • jednoduchá inštalácia
  • sú vybavené plavákovým spínačom na automatickú prevádzku
  • malý výtlak
  • nezvládnu vyčerpať vodu z väčšej hĺbky
Vibračné čerpadlá (malyš)
  • nízka cena
  • veľký výtlak (až niekoľko desiatok metrov)
  • vhodné na čerpanie z veľkých hĺbok
  • malý prietok
  • veľká hlučnosť
  • musia byť neustále ponorené pod vodou a vo zvislej polohe
  • vysoká citlivosť na znečistenie
Povrchové čerpadlá
  • nízka cena
  • dobrý prietok
  • dobrý výtlak
  • pomerne dobrá účinnosť
  • umiestnenie na povrchu
  • sschopnosť nasávať vodu maximálne hĺbky 9 m (pri vyššej hĺbke začnú vznikať bublinky vákua, ktoré môžu spôsobiť poškodenie lopatky čerpadla)
Ponorné vretenové čerpadlá
  • ideálne pre hlboké vrty či studne
  • vysoký výtlak
  • vysoký prietok
  • vyššia cena
  • pri prevádzke musia byť potopené (nemôžu byť používané v nádržiach)

Zdroj a typ vody

Pred samotným výberom vhodného čerpadla je treba vedieť, akú vodu budete čerpať.

  • Na čerpanie pitnej vody budete potrebovať čerpadlo vyrobené z kvalitných materiálov as atestom na pitnú vodu. Najčastejšie používanými čerpadlami potom bývajú povrchové odstredivé čerpadlá a ponorná čerpadlá.
  • Na čerpanie čistej úžitkovej vody potom potrebujete čerpadlo, ktoré zvládne zabrániť prenikaniu prípadných nečistôt do čerpadla, takže musí byť opatrené sacím košom na konci sacej hadice alebo sacou mriežkou, ktorá je umiestnená na sacej časti ponorného čerpadla.

Pre kopané studne sú vhodné čerpadlá s väčším priemerom, ktoré sa vďaka svojim rozmerom aj lepšie chladia. V prípade hlbokých studní či vrtov potom zvoľte ponorné čerpadlo s menším priemerom, pričom je vždy potrebné započítať aj určitú rezervu oproti priemeru vrtu, ktorá by mala byť aspoň jeden centimeter.

Výtlak a prietok

Ďalšími parametrami, ktoré treba zvážiť, je to, aký výtlak a prietok musí čerpadlo mať. Čo si pod týmito pojmami predstaviť?

Výtlak alebo tiež dopravná výška sa označuje písmenom H, udáva sa v metroch a stanovuje výšku alebo vzdialenosť, do ktorej je dané čerpadlo schopné vytlačiť vodu. Jej výpočet je rôzny – pri povrchových čerpadlách sa táto hodnota počíta od čerpadla nahor, pri ponorných čerpadlách potom od vodnej hladiny. V podstate platí, že čím vyšší tlak je čerpadlo schopné vyvinúť, tým vyššiu dopravnú výšku dosiahne. Zároveň však treba zohľadniť straty, ktoré vznikajú hlavne výškovým rozdielom medzi zdrojom vody a odberným miestom. Všeobecne platí, že na každých 10 metrov hadice či potrubia dochádza k strate jedného metra výtlaku.


Ako vypočítať výtlak Je potrebné poznať hĺbku studne či vrtu, výškový rozdiel medzi zdrojom vody a odberovým miestom, požadovaný tlak v mieste odberu, prepravnú vzdialenosť a ideálne aj priemer a materiál použitého potrubia či hadice. Na internete nájdete rôzne tabuľky, pomocou ktorých si potom výtlak jednoducho spočítate na základe zadaných údajov.

Prietok je ďalšou dôležitou vlastnosťou čerpadla. Udáva, koľko vody čerpadlo prečerpá za určitý časový úsek (väčšinou za hodinu). Označuje sa písmenom Q, meria sa na mieste výstupu čerpadla, udáva sa v m3/hod. a treba počítať s tým, že klesá ako s výškou, tak so vzdialenosťou. Je potrebné vybrať také čerpadlo, ktoré zvládne čerpať také množstvo vody, aké potrebujete. Pamätajte však na to, že ani naddimenzované čerpadlo nie je správnou voľbou – pokiaľ bude mať výrazne vyšší výkon, bude mať nízku účinnosť a jeho prevádzka bude zbytočne drahá. Zároveň taktiež dôjde k zníženiu jeho životnosti.


Ako stanoviť prietok Ak chcete stanoviť požadovaný prietok, je potrebné poznať, alebo aspoň odhadnúť, maximálnu spotrebu vody, a to na všetkých odberných miestach, do ktorých bude čerpadlo dodávať vodu. Do prietoku je potrebné zohľadniť predovšetkým množstvo a charakter odberných miest a počet osôb, ktoré budú vodu využívať. Všeobecne platí, že bežná rodina v rodinnom dome spotrebuje priemerne 2 až 4 m3/hod. Pokiaľ budete používať čerpadlo iba na zalievanie, môžete kalkulovať so spotrebou približne 0,8 až 1,5 m3/hod.

Akonáhle si vypočítate výtlak a stanovíte prietok, dosiahnete takzvaný prevádzkový bod, podľa ktorého budete čerpadlo vyberať.

Ako vybrať čerpadlo do studne?

Ak už máte stanovený prevádzkový bod, môžete začať s hľadaním čerpadla, ktoré dosiahne váš optimálny prevádzkový bod a zaistí vám čo najvyššiu energetickú účinnosť. Zvoľte také čerpadlo, u ktorého váš prevádzkový bod leží na strednej tretine výkonnostnej krivky čerpadla.

Pri výbere čerpadla nezabudnite tiež zohľadniť, že môže dôjsť ku kolísaniu výšky vodnej hladiny. Ak máte istotu, že hladina neklesne pod osem metrov a chcete v studni čerpadlo umiestniť natrvalo, môže byť pre vás vhodné povrchové čerpadlo. Pamätajte však na to, že toto čerpadlo nesmie zamrznúť, preto je potrebné udržiavať ho na miestach, kde teplota neklesne pod nulu, prípadne ho musíte na chladné mesiace odstaviť.

Na čerpanie väčšieho objemu vody z hlbších studní či vrtov je vhodnejšie čerpadlo vretenové. Ak nepotrebujete vysoký prietok, zvoľte vibračné čerpadlo.

Bežne používané a známe ponorné odstredivé čerpadlo je vhodné skôr na prečerpávanie vody, na vypúšťanie bazénov a podobne, ale rozhodne nie je vhodné pre zavlažovacie systémy, pretože má veľmi nízky výtlak. Do hlbších studní je potom vhodné hlbinné ponorné čerpadlo.

Na čo nezabudnúť

Pri výbere čerpadla je vhodné zohľadniť ešte ďalšie faktory, ktoré môžu byť rozhodujúce. Medzi tie najzásadnejšie patria nasledujúce:

Prúd

zohľadnite, aký prúd máte v mieste plánovaného používania čerpadla k dispozícii. Niektoré čerpadlá sú prispôsobené na prevádzku na trojfázový prúd.

Záťaž

dôležitým faktorom je aj to, ako často budete čerpadlo používať, pretože početnosť spínania motora ovplyvňuje životnosť čerpadla. Na príležitostné zalievanie vám postačí malé plastové čerpadlo, na pravidelný resp. nepretržitú prevádzku rozhodne investujte do nerezového čerpadla.

Spínanie

ak je vašou požiadavkou, aby čerpadlo fungovalo automaticky, musí mať k dispozícii automatické spínanie, a to buď pomocou integrovaného alebo plavákového spínača.

Chod na sucho

čerpadlo je potrebné zaistiť proti chodu na sucho, ktorý by ho poškodil. Musí byť preto k dispozícii plavákový spínač či integrovaná poistka proti tomuto chodu.

Cena

veľmi dôležitým faktorom pri výbere čerpadla je cena. Čerpadlá do studne nájdete v rôznych cenových hladinách, aj tu však platí pravidlo, že pri najlacnejších variantoch nemôžete počítať s nepretržitou prevádzkou a dlhou životnosťou. Malé plastové čerpadlo za pár stoviek vám poslúži k občasnému zaliatiu záhrady, rozhodne ale neočakávajte jeho životnosť rádovo desaťročia a rovnako tak s ním nepočítajte pre nepretržitú náročnú prevádzku – tu je potrebné vsádzať na overenú kvalitu.


RADA NA ZÁVER: Ak si nie ste s výberom čerpadla do studne istí, poraďte sa s odborníkom. Nejedná sa o malú investíciu, takže je treba vyberať s rozmyslom a predísť tak možnosti nefunkčného systému.