Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať bojler

Chcete mať dostatočný prísun teplej vody pre celú domácnosť? V tom prípade je potrebné vybrať vhodný zásobníkový tlakový bojler, ktorý bude mať dostatočný výkon aj kapacitu. Poradíme vám, akým spôsobom optimálny objem bojleru spočítať. V závislosti od typu ohrevu môžete vyberať elektrické bojlery, bojlery na plyn, kombinované bojlery a ďalšie. Akému modelu dať prednosť a prečo, vám prezradíme v našom článku!

Ako vybrať bojler

Typ bojlera vyberajte v závislosti od zdroja energie!

Pri výbere ohrievača vody by ste si mali najskôr ujasniť, aký zdroj energie chcete k ohrevu vody užívať. Máte iba prípojku elektriny, alebo tiež plynovú prípojku? Existujú aj bojlery, ktorých zdroj energie môžete podľa potreby meniť. Aké sú tie najbežnejšie druhy bojlerov?

Elektrický bojler

Elektrický bojler je najrozšírenejší, pretože elektrina je zavedená takmer do každej domácnosti. Tieto modely ohrievajú vodu pomocou elektrickej energie a vykurovacieho telesa, ktoré sa nahrieva vnútri bojlera. Často sa pre ohrev vody využíva pripojenie na lacnejší nočný prúd.

  • jednoduché pripojenie
  • nízka obstarávacia cena
  • pomerne ekonomická prevádzka na lacný tarif elektriny
  • ohrev vody trvá dlhšiu dobu

Plynový bojler

Plynové bojlery používajú na ohrev vody plyn, oplatí sa teda tým, ktorí v dome majú plynovú prípojku a rozvody. V dnešnej dobe sú už plynové bojlery úplne bezpečné, pretože sú vybavené radom bezpečnostných prvkov, ako je piezo zapaľovanie, bezpečnostná poistka a podobne.

  • lacnejšia prevádzka než v el. bojleri
  • jednoduchá obsluha
  • vyššia nákupná cena
  • náročnejšia inštalácia i údržba

Kombinovaný bojler

Kombinované bojlery umožňujú vďaka modernému systému voliť zdroj energie podľa aktuálnych podmienok. Zvyčajne je možné napojiť na elektrickú energiu a ďalší zdroj - napr. plyn, kotol na tuhé palivo a pod. Vďaka tomu bude ohrev vody v prevádzke napríklad aj pri výpadku prúdu el. energie.

  • môžete si zvoliť zdroj energie podľa potreby
  • ekonomická prevádzka
  • vyššia obstarávacia cena

Bojler s tepelným čerpadlom

Bojlery s tepelným čerpadlom patria k najmodernejšiemu a úspornému riešeniu. Sú vybavené malým tepelným čerpadlom, ktoré odoberá energiu z okolitého vzduchu a jej pomocou ohrieva vodu v bojleri.

  • veľmi úsporný chod
  • vysušuje okolie, vhodný na umiestnenie do vlhkých priestorov (pivnice i.)
  • vyššia vstupná investícia do bojlera

Akumulačný bojler

Akumulačné bojlery sú ďalším ekonomickým variantom - vodu neohrievajú z vlastného zdroja energie, ale využívajú zvyškové teplo z iných zariadení, ako sú solárne panely, kotle na tuhé palivá a podobne.

  • ekonomický chod
  • sú závislé na iných zariadeniach
  • obstarávacia cena je vyššia
Na miestach, kde nie je potrebné veľká zásoba teplej vody (napr. chaty, mobilheimy a pod.) môžete inštalovať prietokové ohrievače vody. Tie na rozdiel od bojlerov vodu nehromadia v zásobníku, ale ohrievajú iba pretekajúcu vodu na okamžitú spotrebu. Ich prevádzka je však kvôli vyšším nárokom na výkon z dlhodobého hľadiska výrazne drahšia.

Ako spočítať potrebný objem bojleru?

Voľba zodpovedajúceho objemu bojlera je zásadná. Ak vyberiete príliš veľký zásobník vody, budete zbytočne platiť za spotrebovanú energiu a ohriatu vodu nevyužijete. Ak však zvolíte naopak príliš malý zásobník, budete sa stretávať s nedostatkom teplej vody. Ako teda spočítať, aký objem bojleru vaša domácnosť potrebuje? Položte si nasledujúce otázky:

Koľko osôb žije v domácnosti?
Počet členov rodiny je pri výbere bojlera dôležitý, každý z nich má vplyv na spotrebu vody pri sprchovaní, umývaní riadu a pod.
Používate vaňu alebo sprchový kút?
Pri sprchovaní je spotreba vody zvyčajne nižšia, než pri kúpeli vo vani.
Umývajú riad pod tečúcou vodou alebo používate umývačku?
Zatiaľ čo pri ručnom umývaní riadu spotreba teplej vody rastie, s umývačkou ušetríte - tá si totiž ohrieva studenú vodu svojpomocne.

→ Približnú kapacitu bojlera môžete vypočítať podľa počtu členov v domácnosti, pričom na jedného člena počítajte min. 50 l vody:

Počet osôb v domácnosti Min. objem bojleru
1-2 50 – 100 l
3-4 150 – 200 l
5-7 250 – 350 l

* Údaje sú orientačné.

V prípade, že sa často kúpete a riad umývate ručne, odporúčame kapacitu bojlera radšej zvýšiť. Ak sa hlavne sprchujete a vlastníte umývačku riadu, môžete sa držať daných hodnôt. Objem bojlera môžete zvoliť aj na základe výpisu o spotrebe vody vo vašej domácnosti.

Tvar a spôsob inštalácie bojlera

Na základe toho, do akých miest chcete bojler inštalovať, môžete vyberať jeho tvarovanie i spôsob inštalácie.

Oblý vs. hranatý bojler

Kým hranaté bojlery sa lepšie inštalujú napríklad do rohu miestnosti, oblé bojlery sú vhodné do miest, kde sa okolo bojlera bude často prechádzať, vďaka absencii ostrých hrán nebude príliš zasahovať do priestoru.


Závesný vs. horizontálny bojler

Bojlery môžeme podľa druhu uchytenia deliť na dve skupiny:

Závesné bojlery

Jedná sa o bojlery, ktoré sú zavesené zvisle. Tieto modely majú efektívnejší systém pre ohrev vody, zaberajú však obvykle viac priestoru.

Horizontálne bojlery

Tieto bojlery sú na stene uchytené pozdĺžne. Dobre tak vyplnia nevyužitý priestor napr. pod stropom. Nevýhodou týchto modelov je fakt, že u nich dochádza k zmiešaniu studenej a teplej vody, proces ohrievania je teda pomalší a menej efektívny.

→ Bojlery sú najčastejšie vyrobené z lacnejšieho smaltu, alebo drahšej nerezovej ocele s dlhšou životnosťou.


Pri výbere bojlera sa zamerajte predovšetkým na spotrebu a dobu ohrevu!

Príkon a spotreba bojlera

Príkon značí, koľko energie bojler spotrebuje vo chvíli, keď je spustený. Väčšina modelov dosahuje príkonu 1 000 - 2 000 Wattov.

Spotrebu a energetickú triedu zistíte na energetickom štítku konkrétneho výrobku. Spotrebu do istej miery udáva tiež kvalita izolácie každého bojlera a s tým spojené tepelné straty. Tie sa značia vo watthodinách (WH) za 24 hod. Platí teda, že čím nižšia je udaná hodnota, tým lepšie.

Doba ohrevu závisí od objemu bojlera a výšky príkonu!

Doba ohrevu udáva, za ako dlho je bojler schopný nahriať vodu na požadovanú teplotu. Tu platí, že čím menší je bojler, tým sa voda nahreje rýchlejšie. V 100 litrovom bojleri dôjde k nahriatiu už za cca 3 hodiny, v 200 litrovom bojleri je doba nahriatia dvojnásobná. Dôležité je tiež voliť adekvátny príkon bojleru, napr. 200 litrový bojler by mal mať príkon aspoň 1 700 Wattov.


Funkcie a doplnky bojlerov, ktoré oceníte!

Nastavenie teploty

Nastavíte si výšku teploty, na ktorú chcete vodu ohrievať.

LCD displej

Uľahčuje nastavenie bojlera.

Ochranné čidlo proti zamrznutiu

V prípade, že teplota klesne k bodu mrazu (pod 5 °C), bojler sa automaticky spustí, aby nedošlo k zamrznutiu a poškodeniu vnútorného systému.

Bezpečnostná poistka

V prípade prehriatia sa bojler automaticky vypne.

Spätný ventil

Zabraňuje prietoku ohriatej vody späť do vodovodného potrubia.

Smart funkcie

Bojler vychádza z ukladaných dát o predchádzajúcej spotrebe vody a na ich základe upravuje aktuálnu teplotu vody. Tieto modely je možné prepojiť aj so smartfónom.

TIP! Za pomoci vody a podlahového vykurovania môžete efektívne ohrievať podlahy po celom dome.

Bojler Dražice

Česká firma Dražice patrí k overeným výrobcom bojlerov, ktoré vynikajú spoľahlivou funkčnosťou a dlhou životnosťou. Navyše majú intuitívne ovládanie, ktoré je prehľadné pre každého. Investícia do bojlera sa teda určite oplatí! K dostaniu sú modely všetkých veľkostí až do objemu 1 000 litrov.

Bojler Dražice

Bojler Ariston

Bojlery od firmy Ariston majú moderný dizajn a možnosť Wifi pripojenia cez mobilný telefón. Vďaka tomu môžete nastaviť bojler takmer odkiaľkoľvek, napríklad pri ceste z dovolenky - budete si tak istí, že po príchode budete mať dostatok teplej vody!

Bojler Ariston

Najčastejšie kladené otázky pri výbere bojlera

Aký je rozdiel medzi bojlerom a prietokovým ohrievačom vody?

Kým bojler zadržiava vodu v tlakovej nádobe, prietokový ohrievač iba ohrieva pretekajúcu vodu. Prietokový ohrievač má tiež oproti bojlera minimálne nároky na priestor, inštaluje sa však priamo k vodovodnému kohútiku, nie je teda schopný zabezpečovať prísun teplej vody po celom dome.

Kam umiestniť bojler?

Bojler by ste mali umiestniť ideálne čo najbližšie k odberným miestam z dôvodu možných tepelných strát. Ideálne sa odporúča vzdialenosť do 2 m. Bojlery sa však často inštalujú do technických miestností alebo pivníc, aby nezaberali miesto v kúpeľni.

Ako zavesiť bojler?

Najjednoduchšie je použitie univerzálnej konzoly na zavesenie. Tú treba upevniť do steny za pomoci vhodných hmoždiniek a skrutiek (s ohľadom na typ steny - tehla, dutá tehla a pod.). Majte na pamäti, že bojlery plnej vody môžu dosahovať desiatky až stovky kg.

Ako vyčistiť bojler?

V prípade zanesenia bojlera je potrebné ho vyčistiť. Najskôr je nutné odpojiť bojler od zdroja energie, uzavrieť prívod vody a otvorením kohútikov na teplú vodu ho vypustiť. Potom sa demontuje príruba a vykoná vnútorné čistenie bojlera (ideálne je dôkladné vypláchnutie). Nakoniec sa bojler nainštaluje späť, napustí vodou a zapojí do el. zásuvky.