Ako vybrať batoh

Chystáte sa vydať na vandrovku, hľadáte vybavenie pre horský trek alebo len zháňate kvalitný batoh pre denné používanie? Vo všetkých prípadoch je potrebné poriadne si premyslieť, aké by mal spĺňať parametre a čo od batoha očakávate. Pevnosť nosnej konštrukcie, dobré odvetrávanie, nepremokavosť a možnosť rozšíriteľnosti, to sú len niektoré z vlastností, ktoré robia batoh batohom.

Konštrukcia batoha

Existujú tri základné konštrukcie, z ktorých vychádza široká ponuka batohov. Sú to krosná s vonkajším nosným rámom (dnes na ústupe), jednoduché batohy bez výstuhy (cyklistické a pre voľný čas) a konečne batohy s vnútornou výstuhou. Výstuha napomáha pri balení, dá sa prispôsobiť tvaru chrta a spolu s bedrovým pásom je podstatnou súčasťou nosného systému.

Rozdelenie batohov podľa veľkosti: malé batohy, stredné batohy, veľké batohy.

Nosné popruhy a bedrový pás

Batoh s dobrým nosným systémom sa nesie pohodlne. So zlým je to utrpenie a samé problémy. Nosný systém prenáša hmotnosť nákladu na ramená (nosnými popruhmi – NP) a bedrá (pomocou bedrového pásu – BP) a rozloženie hmotnosti na NP a BP sa dá regulovať. Dobrý bedrový pás nesie často viac než polovicu hmotnosti ťažkého batohu. Dôležitá je veľkosť chrbta batoha. Ide o vzdialenosť medzi BP a horným uchytením NP, ktorá je buď nastaviteľná alebo fixná. Pokiaľ je veľkosť chrbta fixná a nejde ju teda zmeniť, musíte batoh vybrať podobne ako topánky alebo šaty – teda správnu veľkosť zodpovedajúcu vašej postave. Pozor- len predlžovaním či skracovaním dĺžky NP sa dĺžka chrbta batoha nemení!

Ako vybrať batoh

Nosná konštrukcia

Nosné popruhy (NP) by mali byť pohodlné, anatomicky tvarované a primerane vystlané. Nesmú zvierať krk ani padať z ramien (viď. hrudný popruh). Sú najviac namáhanou časťou batoha, preto musia byť dôkladne a maximálne precízne pripevnené.

Bedrový pás (BP) odľahčuje nosným popruhom a tým aj ramenám. BP je fixovaný v páse a prenáša podstatnú časť hmotnosti batoha priamo na panvu. Máva bočné doťahy, ktoré zabraňujú kymácaniu batoha. BP by mal byť dostatočne tuhý a pritom primerane vystlaný, spona musí perfektne držať a v prípade potreby musí ísť naopak ľahko a rýchlo rozopnúť. Balančné doťahy dolaďujú optimálne nastavenie nosného systému, priťahujú batoh k ramenám a tým zaisťujú jeho väčšiu stabilitu. Musí byť možné priťahovať aj povoľovať pri nasadenom batohu, len tak je možné počas chôdze plynulo regulovať prenos zaťaženia z ramien na bedrá a naopak. Hrudný popruh by mal byť výškovo nastaviteľný, vybavený sponou s doťahom a pružný (nesmie brániť dýchaniu).

Chrbát batoha

Chrbát veľkých batohov by mal mať výstuhu. Väčšinou je možné ju vybrať a prípadne aj vytvarovať podľa chrbta užívateľa. Vďaka výstuhe batoh drží tvar, dobre sa do neho balí a ťažisko nákladu sa môže posunúť vyššie, čo zvyšuje komfort nesenia. Výstuha umožní pohodlne niesť lyže pripevnené aj na poloprázdnom batohu. Chrbát má byť tiež dostatočne vystlaný a má zaisťovať odvetrávanie (prelisy, priedušný materiál, sieťka, ohnutie chrbta batoha od tela atď.). Zaparovanie chrbta sa darí len zmierniť a preto by chrbát batoha v každom prípade mal byť z rýchlo schnúceho materiálu a neprepúšťať vlhkosť do komôr. Pri batohoch s nastaviteľnou veľkosťou chrbta sa jeho zmena robí posunom miesta uchytenia nosného popruhu. Stále častejšie je prestavovací systém opatrený aj písmenkami S, M, L, XL, XXL, ktoré poznáme z označovania veľkostí odevov, pretože súvislosť je zjavná. Ak sa rozhodneme pre batoh s fixným chrbtom, musíme dĺžku jeho chrbta dobre vybrať už v obchode.

Výber batoha podľa vybavenosti

Veko musí dokonale kryť batoh aj pri maximálne vysunutom a naplnenom nadstavci. Vrecko vo veku by malo byť prístupné zvonku (nie je potrebné odklápať veko) a jeho strih by mal dovoliť pohodlné uloženie fotoaparátu či jablka, aj keď je batoh plný. Druhé vrecko pre uloženie dokladov či peňaženky by, naopak, mal byť prístupný až po odklopení veka. Oddeliteľné veko poslúži ako samostatný malý batôžtek. Nadstavec slúži jednak ako uzáver vstupu hornej komory, jednak poskytuje rezervný priestor, keď máme vecí príliš veľa. Hlavná komora môže a nemusí byť rozdelená priehradkou (niekedy odopínateľnou, ktorá umožňuje zvoliť jeden či druhý variant). Niekomu vyhovuje balenie do dvoch komôr, iný radšej veci balí do jednej. Pri veľkých batohoch je praktické, keď sa do hlavnej komory dá vstúpiť aspoň z dvoch miest. Vstup do batohu môže byť zhora so sťahovacím uzavieraním krytý vekom alebo obvodovým zipsom.

Zipsy a vrecká

Väčšie batohy s horným vstupom majú často druhý vstup do spodnej komory. Obvodový čelný zips umožňuje lepší prístup do batoha, na druhú stranu taký batoh nie je možné preplniť, pretože zips potom nejde zapnúť. Veľmi dôležitá je kvalita zipsu. Sú aj batohy s kombináciou oboch typov vstupov, teda s horným vstupom a jedným či dvoma zvislými čelnými zipsami. Vrecká na boku batoha bývajú otvorené vrecká na zasunutie koncov tyčiek stanu či pätiek nesených lyží (mali by mať dole otvorček pre odtok vody).

Spony a pracky

Sieťované vrecká sú dobré pre operatívne odkladanie vecí, pre mokré oblečenie, pre stúpacie pásy so snehom a pod. Kompresné a pripevňovacie popruhy slúžia na zmenšovanie objemu batohu, ak máme len málo vecí a súčasne k prichyteniu vecí na batoh. Mali by byť dobre prišité a dostatočne dlhé, aby sa pod ne dala pripevniť napr. karimatka. Spony, pracky a svorky umožňujú rýchlu manipuláciu a plynulé doťahovanie popruhov aj počas chôdze. Spoľahlivá funkcia záleží na kvalite a na zladenosti pracky s popruhom, čo by sme mali dopredu vyskúšať. Posuvné diely by mali byť zaistené proti strate. Spony umožňujú zbaviť sa batohu napr. pri páde do vody jedným pohybom a to aj jednou rukou. Dno batohu je vyhotovené z odolného materiálu, poprípade je zdvojené. Praktické je nepriepustné a umývateľné dno batohu.

Ako vybrať batoh

Komfort používania

Odľahčovacie strmene, do ktorých sa zavesia ruky trochu napomáhajú k pohodlnému neseniu batoha (sú protiváhou batoha). V exponovaných miestach je bezpečnejšie ruky zo strmeňov oslobodiť. Puzdro na mačky alebo miesto pre pripevnenie mačiek je praktické, pretože mačky sú neskladné a nevhodné pre ich uloženie do vnútra batoha a naviac je dobre, keď sú po ruke. Očká na cepín slúžia spolu s vyššie umiestnenými remienkami na prichytenie cepínu na batoh. Podobne môže byť batoh vybavený očkami pre palice, príklopkou pre lavínovú lopatu, ďalším radom pripevňovacích očiek a „gumicukovými” krížovými sťahovačkami.

Materiály a premokavosť

Použité materiály rozhodujú nie len o vzhľade, ale predovšetkým o životnosti, hmotnosti a cene batohov. Tie najodolnejšie dnes zaisťujú batohom takmer nesmrteľnosť a poskytované záručné doby sú mnohoročné. Za veľmi priaznivé ceny sa potom dajú zaobstarať batohy „na jedno použitie”. Laik je schopný rozpoznať nekvalitné šitie, ale v otázke nití, tkanín a plastových doplnkov sa musí spoľahnúť na serióznosť firmy. Pokiaľ nemáte špeciálne nároky (jaskyniari, vodáci...), nevyžadujte maximálnu nepremokavosť batohu. Vybavte sa pláštenkou s „hrbom”, ktorá schová vás aj batoh alebo si zaobstarajte nepremokavý obal na batoh. Existujú však aj špeciálne nepremokavé zvarované batohy.

Príklad batohov pre náročných v našom obchode: expedičné, horolezecké, skialpinistické.

Pitné batohy, ľadvinky

Veľa batohov má výbavu pre hydratačný systém. Obnáša to jednu priehradku v komore, otvorček pre vyvedenie hadičky a klipsu na nosnom popruhu. Zakúpiť sa dajú priamo „pitné batohy”, ktoré už majú vložený plastový vak na vodu (či inú tekutinu) a hadička na NP je zakončená samo uzatváracím náustkom (tečie len po stisnutí zubami). Nevýhodou je to, že rezervoár na tekutinu je potrebné stále veľmi starostlivo vymývať a vysušovať, inak rýchlo začne páchnuť. Praktickou alternatívou potom môžu byť fľaše v niektorých z vreciek, vybavených uzáverom s hadičkou. K obľúbenému vybaveniu patria aj ľadvinky na doklady a drobnosti.

Príklady v našom obchode: ľadvinky, hydrovaky, doplnky.

Mali by ste vedieť

Nákup batoha je v rade prípadov zásadným rozhodnutím, ktorým zásadným spôsobom ovplyvní komfort na vašich turistických cestách. Pamätajte, že na prvý pohľad sa len ťažko rozoznáva kvalitný batoh od nekvalitne navrhnutej batožiny vyrobenej z podradných materiálov. Dobre si rozmyslite, aký typ batoha potrebujete a čo od neho čakáte. Odhaliť nekvalitné švy a s tým spojený fakt, že vám do batoha zateká, v polovici výstupu do rumunských hôr, to nie je nič príjemné.

Batohy podľa veľkosti