Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať anténu

Aby ste mohli prijímať kvalitný televízny, rádiový či wifi signál, nezaobídete sa bez antény. Ako ale vybrať tú pravú? V nasledujúcom texte sa dozviete, aké druhy antén existujú, kedy vybrať vonkajšiu anténu a kedy sa oplatí skôr izbová anténa. Poradíme vám tiež, ako sa zorientovať v parametroch jednotlivých modelov tak, aby ste vybrali kvalitnú anténu, ktorá uspokojí všetky vaše potreby.

Anténa

Z akých druhov antén vyberať?

Antény môžeme deliť podľa konštrukcie, umiestnenia, schopnosťou prijímať pozemný digitálny signál alebo satelitný signál a iných parametrov. Ktoré antény patrai medzi najrozšírenejšie a ako fungujú?

Izbová anténa je ideálna tam, kde je stabilný a silný signál

Izbové antény vyberajte v prípade, že bývate v priamej blízkosti vysielača a máte vďaka tomu dosah kvalitného signálu (v meste, či v zastavanej oblasti s dobrou viditeľnosťou na vysielač).

Aké sú ich prednosti a negatíva?

  • jednoduchá inštalácia v interiéri
  • kompaktné rozmery a moderný dizajn
  • nedostačujúca pre slabý signál
Prohlédnout nabídku
Izbová anténa GoGEN je ideálnym riešením, ak sa vysielač nachádza do vzdialenosti 20 kilometrov.

Vonkajšia TV anténa spoľahlivo zachytí aj slabý signál

Ak nemáte v blízkosti vysielač a viete, že kvalita signálu nie je vo vašom okolí optimálna napr. bývate na predmestí alebo na dedine či dokonca samote), vyberajte z ponuky vonkajších antén.

  • zachytia slabší signál výrazne lepšie ako izbové antény
  • vyžadujú náročnejšiu inštaláciu
Prohlédnout nabídku
Vonkajšia anténa Tesla pre príjem DVB-T2 signálu môže byť od vysielača vzdialená až 120 km.

Parabola slúži na prijímanie satelitného signálu

Satelitné antény, známe ako paraboly, sú schopné prijímať satelitný signál aj zo vzdialených družíc. Optimálny priemer disku paraboly pre kvalitný príjem signálu je 80 a viac cm. Vyberať môžete lacnejšie železné paraboly, ktorým hrozí časom korózia, alebo drahšie a ľahšie hliníkové paraboly s dlhšou životnosťou.

Aké prednosti a nevýhody má parabola pre satelitné vysielanie?

  • skvelé pokrytie signálu
  • vyššie obstarávacie a prevádzkové náklady
Prohlédnout nabídku
Parabola TELE System o priemere 60 cm je vhodná pre pripojenie k televízoru so vstavaným satelitným tunerom, prípadne k satelitnému prijímaču.

Info:K parabole je v prípade starších televízorov treba zaobstarať satelitný prijímač pre DVB-S2 a tieto zariadenia vzájomne prepojiť.

Aké špeciálne druhy antén sú na trhu?

Antény s LTE filtrom minimalizujú rušenie signálu

Vysokorýchlostný internet LTE môže rušiť pozemné digitálne vysielanie, keďže čiastočne zasahuje do televízneho pásma. Ak sa s týmto problémom stretávate, kúpte si anténu s LTE filtrom, ktorá tieto nepríjemnosti vyrieši.

Izbová anténa Nedis je vybavená LTE filtrom, ktorý reguluje vplyv 4G a LTE sietí.

Antény s príjmom DAB+ alebo FM umožňujú tiež počúvanie rádia

Ak radi počúvate rádio, vyberajte modely antén, ktoré prijímajú DAB + alebo FM vysielanie.

Izbová kruhová anténa Vivanco prijíma mimo signálu DVB-T a DVB-T2 tiež rádiový signál FM / DAB +.

Antény so zosilňovačom môžete kúpiť vo výhodnom balení

Zaobstarať si môžete tiež výhodné sady antény so zosilňovačom. Úlohou zosilňovača je zosilniť či regulovať signál prijímaný z antény na potrebnú úroveň tak, aby bol prenos plynulý.

Vonkajšia anténa Evolveo disponuje nielen LTE filtrom, ale aj zosilňovačom, ktorý zvýši zisk antény až o 20 dB.

TV anténa do karavanu vás môže sprevádzať na cestách

Aj na cestách môžete sledovať svoje obľúbené programy alebo počúvať rádio. Na obytné auto alebo karavan stačí nainštalovať televíznu anténu.

Televízna anténa Optex je ideálna pre inštaláciu na obytný karavan alebo automobil. Okrem DVB-T signálu prijíma aj rádiové vysielanie FM.

Čo neprehliadnuť pri výbere antény?

Ak už máte jasno v tom, aký typ antény je pre vás najvhodnejší, zamerajte sa na technické parametre. Tie prezradia, aké schopnosti a kvality má daný model antény. Čo vás bude zaujímať?

Zisk antény a smerovosť

Zisk antény ovplyvňuje predovšetkým veľkosť prístroja, smerovosť jeho dĺžky. Ziskovosť antény určuje kvalitu prijímaného signálu. Udáva sa v dB (decibeloch). Čím je hodnota vyššia, tým je príjem signálu zvyčajne kvalitnejší.

Orientačne môžete vyberať podľa vzdialenosti vysielača:

  • Krátke vzdielanosti (cca do 60 km) – vyžadujú výkon približne 10 dB.
  • Dlhšie vzdielanosti (približne od 80 km) – potrebujú aspoň 15 a viac dB.

Frekvenčný rozsah a počet kanálov

Frekvenčný rozsah antén značí, na akých frekvenciách je možné signál prijímať. Na území SR sa bežne používa rozsah frekvenčného pásma 482 – 786 MHz. V súvislosti s týmto frekvenčným rozsahom je možno vysielať na kanáloch 21 – 69.

Je lepšia horizontálna alebo vertikálna polarizácia?

Polarizácia určuje horizontálne alebo vertikálne nastavenie antény. Drvivá väčšina miest na území SR používa horizontálnu polohu antény , iba v niektorých veľkých mestách je efektívnejšie vertikálne nastavenie antény.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere antény

Ako sa líši anténa pre signál DVB-T alebo DVB - T2?

V prípade, že chcete prijímať digitálne vysielanie DVB -T2, nemusíte kupovať novú anténu. Drvivá väčšina antén funguje pre oba signály, pretože kódovanie signálu má na starosti až samotný prijímač v podobe televízora alebo set-top boxu, nie samotná anténa.

Čo potrebujem k príjmu signálu DVB-T2?

Pre príjem moderného signálu DVB -T2 je potrebná moderného modelu televízora, ktorý má integrovaný set-top box pre vysielanie DVB-T2, alebo (v prípade staršieho televízora) je potrebné dokúpiť samostatný set-top box DVB-T2.

Čím sa líšia smerová a všesmerová anténa?

Smerové antény majú zvyčajne dlhší dosah, ale prijímajú signál len z jedného smeru. Preto sú ideálne pre prijímanie pozemného alebo satelitného signálu. Všesmerové antény majú kratší dosah, ale zasahujú do všetkých smerov, často sa preto využívajú routery pre šírenie wifi signálu.

Ako nainštalovať anténu?

Vonkajšie aj izbové antény sa pripájajú pomocou koaxiálneho kábla. Inštalácia izbovej antény je jednoduchšia, pretože nie je potrebné liezť na strechu či fasádu domu.

V prípade izbovej antény teda stačí prepojiť koaxiálny kábel s anténou a televízorom či set top boxom, potom prístroje zapojiť do el. siete a nainštalovať požadované programy. Vonkajšie antény musia anténu kvalitne pripevniť za pomoci špeciálneho držiaka tak, aby odolala aj silným nárazom vetra a natočiť ju správnym smerom k vysielaču. Potom je postup podobný ako v prípade izbovej antény.