10× viac produktov za najlepšie ceny
Nainštalujte si aplikáciu a získajte kupón 10 € na prvý nákup

Ako správne obliecť deti do dažďa? Len pláštenka ich pred dažďom neochráni!

Kde sú tie časy, kedy sa častý dážď týkal len skorej jari alebo neskorej jesene. V posledných rokoch prišli teplé zimy a dážď nás sprevádza mnoho mesiacov v roku. Na zradné počasie treba vyzrieť vhodným oblečením. Dáždnik ani pláštenka nie sú všemocné a sú nepohodlné. Zistite, ako obliecť deti do dažďa, aby sa mohli hrať vonku, aj keď sú prehánky.

Dážď je otravný, keď ho pozorujete za oknom, ale keď vyrazíte s deťmi na prechádzku za dažďa, môže z toho byť výborná zábava. Kaluže plné vody, všade blato a kvapky striekajúce do strán sú pravým rajom pre malých objaviteľov.

Ako správne obliecť deti do dažďa? Len pláštenka ich pred dažďom neochráni!

Bundy do dažďa

Do chladnejšieho počasia treba vybrať zateplenú bundu. Mala by to byť bunda s membránou, tá ochráni pred vlhkosťou zvonku, ale je priedušná. Výborná je softshellová bunda. Bunda by mala mať zvárané švy a podlepené zipsy. Bundu môžete kúpiť ako samostatný kus alebo v sete s nepremokavými nohavicami. Nepremokavá bunda by mala byť doplnená kapucňou s možnosťou zapínania.

Nohavice do dažďa

Daždivé obdobie so sebou nesie nízke teploty, detské nohavice vyberajte tak, aby boli vyššie v páse. Môžu mať zvýšený zadný diel alebo byť doplnené o traky. Samozrejmosťou je nepremokavosť, ktorú môže zaručiť klasický šuštiak alebo modernejší softshell.

Detské čižmy zabránia prevlhnutiu nôh

Nohy v teple sú základným predpokladom, aby telo netrpelo chladom. Vybrať by ste mali detskú obuv s membránou, tá chráni pred prevlhnutím a premoknutím. Topánky pravidelne impregnujte, aby plnili vodeodolnú funkciu.

Hranie a skákanie v blatistých kalužiach sa nezaobíde bez detských gumákov. Nie sú určené na celodenné nosenie, ale dieťa v nich môže zostať aj v niekoľkých centimetroch vody bez obáv. Praktické sú gumáky s bavlnenou podšívkou a vyberateľnou stielkou.

Teplé oblečenie je základ, hlavne na jeseň

Základom oblečenia do chladných a nevľúdnych dní je tielko. Naňho oblečte dieťaťu funkčnú bielizeň s dlhým rukávom, fleecovou mikinou a ešte bundu. Vždy je ľahšie niektorú z horných vrstiev zložiť, než keď ju na výletoch postrádate. Pod nohavice patria pančuchy alebo legíny. Namiesto kapucne môžu mať deti nepremokavú čapicu alebo klobúčik.

Je ťažké určiť, kedy je dieťa oblečené teplo a dostatočne a kedy sa už príliš potí. Orientujte sa podľa svojho oblečenia. Dieťa by malo obliecť o jednu vrstvu viac ako má dospelý. Chlad alebo horkosť posudzovajte vsunutím ruky na holý chrbát dieťaťa.

Ako je to s vodeodolnosťou oblečenia?

Čím má oblečenie vyšší vodný stĺpec (vyššia vodeodolnosť) tým menej je priedušné. Voľba je vždy kompromisom medzi pohodlím, priedušnosťou a dostatočnou ochranou pred vodou. Nemusíte mať obavy. V oblečení dieťa nestrávi celý deň, preto vyšší vodný stĺpec a menšia priedušnosť nie sú na škodu.

Vodný stĺpec udáva, koľko milimetrov vody dokáže látka zadržať, pokiaľ nedôjde k presiaknutiu. Priedušnosť je udávaná v gramoch vodnej pary, ktorá sa z jedného m2 látky odparí za 24 hodín. Vysoký vodný stĺpec má hodnotu okolo 5 000 mm.

→ Oblečenie by malo byť nepremokavé, ale odvádzať vlhkosť od tela.

→ Za dažďa je všeobecne nižšia viditeľnosť, pri výbere oblečenia sa zamerajte na to, či má dostatok reflexných prvkov.

Aké funkcie plnia jednotlivé vrstvy oblečenia?

  • 1. vrstva – odvádza vlhkosť od tela, pot nezostáva na pokožke dieťaťa.
  • 2. vrstva – stredná vrstva zahrieva, odvádza vlhkosť z prvej vrstvy.
  • 3. vrstva – vrchná vrstva. Nepremokavá, zabraňuje prefúknutiu, ale priedušná.

Praktické tipy pre oblečenie do dažďa

  • Kúpte nohavice s gumovou manžetou, preťahujú sa cez obuv a nezateká do nich.
  • Na obuv môžete zaobstarať špeciálne návleky.
  • Oblečenie doplňte o kvalitné ponožky.
  • Viac tenkých vrstiev má lepšiu funkciu ako jedna hrubá vrstva.
  • Pláštenka je nepriedušná a nepohodlná, je riešením na krátke prechody v daždi.