Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako si vybrať brúsku? Rozhodujú funkcie, príkon aj ovládanie!

Brúsok nájdeme na trhu celý rad. Na prvý pohľad sa možno líšia iba vzhľadom či veľkosťou, rozdielov je však oveľa viac a niektoré sú naozaj zásadné. Ak chcete, aby brúska slúžila na vami požadované účely, je potrebné urobiť naozaj dôkladný výber. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako správne vybrať brúsku.

Brúska nie je len na brúsenie, ale zvládne aj rezanie, vyhladzovanie či odstraňovanie starých nánosov lakov či farieb. Než sa pustíte do výberu a kúpy brúsky, mali by ste mať jasnú predstavu o tom, na čo ju budete používať. Mali by ste vedieť, či plánujete brúsiť malé alebo veľké povrchy, či ich chcete skôr leštiť či zdrsňovať, či potrebujete opracovávať hrany či brúsiť rohy… Faktorov je celý rad a každý typ brúsky zvláda niečo iné.

Ako si vybrať brúsku? Rozhodujú funkcie, príkon aj ovládanie!

Základné faktory výberu

Než sa pustíme do základnej špecifikácie jednotlivých typov brúsok, poďme sa pozrieť na základné faktory výberu, ktoré majú všetky spoločné.

Funkcia

Pri výbere brúsky zistite, aké funkcie daná brúska ponúka. Na výber ich je celý rad, či už ide o bezpečnostnú poistku, reguláciu otáčok, ochranu pred spätným rázom, možnosť upnutia ochrany pred spätným rázom, automatické zapnutie a vypnutie, udržovanie konštantných otáčok či možnosť odsávania prachu. Tieto funkcie sa často premietajú aj v cene, preto si vždy porovnajte rôzne varianty.

Ovládanie

Väčšina brúsok sa ovláda oboma rukami, nájdete však aj výnimky, kedy vám na obsluhu postačí jedna ruka. V takom prípade môžete niekedy voliť aj medzi variantom pre ľavákov a pravákov, preto si nezabudnite tento parameter skontrolovať.

Ergonómia

Ak nekupujete brúsku len kvôli jednorazovému použitiu, mali by ste sa zaujímať aj o jej ergonómiu, ktorá vám uľahčí používanie. Zistite si preto, či daný model umožňuje polohovanie, aká jednoduchá alebo zložitá je výmena brúsnych kotúčov a papierov, či je možné nastavovať držadlá alebo je vyrobená z materiálov tlmiacich vibrácie. Samozrejmosťou by malo byť aj jednoduché upínanie.

Napájanie

Pri kúpe brúsky by ste sa tiež mali zamyslieť nad tým, v akom prostredí ju budete najčastejšie používať. Ak máte k dispozícii dielňu so zavedenou elektrinou, potom môžete zvoliť brúsku s napájaním z elektrickej siete. V opačnom prípade ale zvoľte verziu s nabíjacím akumulátorom - táto verzia je síce drahšia, ale na druhú stranu vám umožňuje použitie kdekoľvek nezávisle na pripojení k elektrine a zároveň nie ste obmedzovaní prívodným káblom.

Ďalšie faktory

Ďalším dôležitým faktorom je tiež samotná hmotnosť brúsky – tá je u hobby vibračných či uhlových brúsok ideálna v rozmedzí od 1,5 kg do 2 kg, ale napríklad pri kotúčovej brúske musíte počítať s tým, že čím vyššia hmotnosť, tým vyššia stabilita, preto by ste mali voliť varianty s hmotnosťou približne 15 kg. Rozhodujúci vplyv potom majú aj otáčky, teda počet otočení kotúča či pásu za minútu, príkon alebo výkonnosť brúsky, či brúsny úber, ktorý hovorí, za akú dlhú dobu, akou silou a akým výkonom zvládne brúska obrúsiť danú oblasť.

Typy brúsok

Vyššie uvedená tabuľka poskytuje základný prehľad pre rýchlu a jednoduchú orientáciu, na základe ktorej si môžete vybrať brúsku podľa svojich potrieb. Teraz si poďme predstaviť jednotlivé typy podrobnejšie:

  • Uhlová brúska

Uhlová brúska je bez pochyby najuniverzálnejším typom brúsok. Často sa stretnete s jej slangovým označením flexa či rozbrusovačka, čo už napovedá, že tento typ využíva rotačné rozbrusovacie kotúče, ktoré ľahko brúsia a delia rôzne materiály. Uhlová brúska sa skvele hodí na rozbrusovanie a rezanie dreva, obkladov, dlažieb, plechov, tehál, kameňa či kovov. Je ideálna aj na odstraňovanie hrdze.

Aby bolo rezanie materiálov rýchle a plynulé, je potrebný správny výkon – všeobecne platí, že čím tvrdší materiál chcete rezať, tým výkonnejšia by brúska mala byť.

  1. Na bežné domáce využitie vám postačí brúska s príkonom 600 W.
  2. Pre náročnejšie aplikácie a tvrdšie materiály voľte brúsku s príkonom aspoň 1 000 W.

Rovnako ako výkon hrá dôležitú úlohu aj priemer brúsneho kotúča - univerzálny rozmer je 125 mm, pre menej náročné a drobnejšie činnosti vám postačí priemer 115 mm.

ŠIKOVNÁ RADA

Pri výbere uhlovej brúsky sa okrem výkonu zamerajte aj na to, či je daný model vybavený elektronickou reguláciou otáčok, pozvoľným nábehom otáčok a ochranou proti preťaženiu – tieto parametre sú zásadné pre vašu bezpečnosť. Pri používaní v náročných podmienkach by potom brúska mala byť vybavená aktívnym odsávaním prachu, ktoré predĺži jej životnosť.

  • Vibračná brúska

Vibračná brúska je osadená vibračnou pracovnou doskou, ktorá pomocou kruhových pohybov a v závislosti od zvoleného brúsneho papiera zvládne opracovávať aj veľké plochy, pri ktorých je vyžadované jemnejšie zbrúsenie. Vibrácie sú tlmené vnútornými mechanizmami, ako sú napríklad gumové silentbloky, takže práca s týmto typom brúsky nie je náročná.

Vibračná brúska je vhodná najmä na finálne brúsenie a leštenie drevených povrchov, hrán a rohov. Najčastejšie nájde svoje uplatnenie pri výrobe nábytku. Svoje využitie má ale aj pri brúsení plastov, mäkších kovov a tmelov (treba zvoliť zodpovedajúci brúsny papier). Vďaka svojmu ergonomickému prevedeniu sa ľahko drží a zvládnete s ňou opracovať aj najrôznejšie rohy a horšie prístupné miesta brúsených materiálov, kam by ste sa nedostali s pásovou brúskou.

  1. Na opracovanie malých plôch vám postačí brúska s príkonom do 200 W.
  2. Na väčšie plochy potom voľte prevedenie s príkonom okolo 300 W.
  3. Ak chcete brúsku používať na profesionálne účely alebo na opracovanie tvrdších materiálov, zvoľte príkon vyšší ako 300 W.

Dôležitým faktorom je aj rýchlosť brúsenia – na štandardné účely by mala byť brúska schopná pracovať rýchlosťou 20 až 30 tisíc kmitov za minútu.

POZOR! Nepoužívajte tento typ brúsky na brúsenie stavebných materiálov, ako je sadrokartón, či múrov – mohlo by dôjsť k poškodeniu motora v dôsledku jemného prachu. Ak potrebujete brúsiť prašné materiály, používajte vždy brúsku v kombinácii s vysávačom, alebo zvoľte prevedenie, ktoré je vybavené funkciou odsávania prachu – tou už väčšinou disponujú novšie modely vibračných brúsok.
  • Excentrická brúska

Brúsne kotúče excentrickej brúsky fungujú ako kombinácia kmitavých a rotačných pohybov, ktoré nezanechávajú stopy po brúsení, a preto má rozmanité využitie. Môžete ju použiť ako na brúsenie, tak aj na leštenie kovov, plastov, dreva, skla, farieb a lakov, a to najmä hrubých, rovných a zaoblených povrchov. Najčastejšie ju využívajú autoklampiari na odstraňovanie starého laku a hrdze z kapoty automobilov.

  1. Na hobby použitie vám postačí excentrická brúska s výkonom približne 180 W.
  2. Ak hľadáte výkonnejší model, potom vyberajte v rozmedzí 180 až 300 W.

Dôležitý je aj výber podľa počtu brúsnych kmitov, kedy pre hobby brúsky vám postačí rozpätie 20 – 22 tisíc kmitov za minútu, na profesionálne použitie je potom vhodné zvoliť počet kmitov okolo 30 000 za minútu. Zaujímať by ste sa mali aj o vyosenie pohybu, takzvaný excentrický výkmit, ktorý sa udáva v milimetroch – čím väčší je výkmit, tým hladšie finálne povrchové úpravy dosiahnete.

POZOR! Pre každý brúsený povrch je potrebné vybrať zodpovedajúci typ brúsneho papiera. Pri lacnejších a starších typoch excentrických brúsok sa brúsne papiere pripevňujú pomocou kovových svoriek, pri novších a drahších modeloch potom brúsne papiere fungujú na princípe suchého zipsu, ktorý je rýchlejší a jednoduchší. Preto vždy skontrolujte, ktorý typ potrebujete.
  • Pásová brúska

Pásové brúsky sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí chcú opracovávať väčšie či veľké plochy a zároveň z nich uberať väčšie množstvo materiálu. Sú vhodné na opracovanie dreva, plastov a kovov bez obsahu železa. Namiesto brúsneho kotúča sú vybavené brúsnym pásom, ktorý sa neustále točí okolo hnacej a vodiacej kladky, a na ktorý sa upevňuje brúsny papier (ten voľte v závislosti na aktuálnej aplikácii: na väčšie plochy je vhodný širší, na detailnejšie činnosti potom skôr menšie).

Výhodou pásových brúsok je to, že sú opatrené reguláciou otáčok, takže si môžete upraviť ich silu pre príslušný materiál.

  1. Pre hobby využitie vám potom postačí brúska s príkonom do 700 W.
  2. Na profesionálne použitie, extra veľké plochy a tvrdé povrchy je ideálny príkon nad 1 000 W.

Pri kúpe voľte model vybavený odsávaním prachu, ktoré zabraňuje šíreniu hoblín a brúsneho prachu po miestnosti. Overte si tiež systém upínania brúsneho pásu a uprednostnite pákový systém, ktorý je ľahký a rýchly.

POZOR! Nepoužívajte pásovú brúsku na finálne opracovanie povrchov – zanecháva stopy v smere behu brúsneho pásu.
  • Deltová brúska

Deltová brúska vyniká svojím trojuholníkovým brúsnym lisom poháňaným vibračným mechanizmom, vďaka ktorému je možné opracovávať aj úzke a horšie dostupné miesta. Hodí sa preto na detailné opracovanie rohov, hrán, výklenkov, najrôznejších medzier a uhlov, a to ako drevených či kovových povrchov. Vhodná je aj na obrúsenie a zdrsnenie plôch náterov a lakov pred nanesením ďalšej vrstvy.

Tieto trojuholníkové brúsky sú navyše vyrábané v ergonomickom prevedení, s prispôsobenou rukoväťou a kompaktnou stavbou, preto sa s nimi veľmi dobre pracuje a brúska sa dobre a ľahko vedie.


  • Brúska na sadrokartón/brúska na suchú výstavbu

  • Tento špeciálny typ brúsok je určený na opracovanie a zahladenie škár medzi sadrokartónovými či polystyrénovými doskami. Je možné ich použiť aj na úpravu a vyrovnanie ostatných plôch stavebných materiálov, ako sú rôzne izolačné materiály či omietky, alebo na odstránenie tapiet a starých náterov.
  • Vďaka svojmu použitiu sú vyrábané so špeciálnou konštrukciou, ktorá zabraňuje prenikaniu jemného prachu, a zároveň sú opatrené motorom so zvýšenou ochranou proti prachu, napriek tomu je ale potrebné používať pri práci s nimi vysávač a všetok prach pomocou neho odsávať. Niektoré brúsky na sadrokartón môžu byť vybavené aj zbernými vakmi na zachytávanie prachu.
    1. Ak budete tento typ brúsky používať iba príležitostne v domácich podmienkach, postačí vám variant s príkonom 500 W a nižším počtom otáčok.
    2. Na profesionálne využitie by ste mali voliť variant s príkonom okolo 1 200 W a 2 300 otáčok za minútu.

    Na výber sú potom aj varianty s krátkou rukoväťou, ktoré sú vhodné pre menšie plochy, či s dlhou pevnou či teleskopickou rukoväťou, ktorá dosahuje až 170 cm a je vhodná na brúsenie vo výškach.

    POZOR! Pri používaní brúsky na sadrokartón/suchú výstavbu treba vždy používať ochranné okuliare a respirátor.
    • Oscilačná brúska

    Oscilačná brúska predstavuje multifunkčné náradie s výmenným pracovným nástrojom, ktoré je možné použiť na najrôznejšie činnosti. Pracuje na princípe veľkého počtu kmitov a hodí sa na kovy, plasty, drevo, keramiku aj ďalšie materiály, ktoré zvládne brúsiť, obrusovať, rezať aj oškrabovať.

    Oscilačná brúska je vybavená upínacím pásom, pomocou ktorého je možné ľahko vymeniť pracovný nástroj, ktorým môže byť unášač na brúsny papier, pílka, alebo dláta rôznych tvarov a rozmerov. Nástroje sú potom štandardne uchycované pomocou rýchloupínacieho systému, ktorý zaisťuje rýchlu a jednoduchú výmenu.

    Rovnako ako pri ostatných typoch brúsok, aj tu je rozhodujúci príkon.

    1. Pre hobby využitie vám postačí oscilačná brúska s príkonom približne 180 W.
    2. Profesionáli by mali zvoliť príkon aspoň 300 W.

    Výhodou je, ak je brúska vybavená funkciou regulácie kmitov.

    POZOR! Pri výbere oscilačnej brúsky venujte pozornosť kompatibilite upínacieho systému a pracovných nástrojov.
    RADA NA ZÁVER: Okrem výberu samotnej brúsky zohráva dôležitú úlohu pre správne odvedú prácu aj výber správneho príslušenstva, ako sú kotúče, brúsne papiere a najrôznejšie nástroje. Preto vždy vyberajte s rozmyslom a pamätajte na to, že len pomocou správne vybraného brúsneho zariadenia dosiahnete požadované výsledky.

    Najčastejšie otázky pri výbere brúsky

    Môžem jednu brúsku použiť na všetko?

    Existujú rôzne typy brúsok na brúsenie rôzneho materiálu (s tým súvisí aj výkon), čím by ste sa mali pri nákupe riadiť. Brúsenie do istej miery môžete regulovať rôznymi brúsnymi kotúčmi, avšak iba v takom rámci materiálu na brúsenie, ktorý výrobca brúsky odporúča.

    Aký výkon/príkon by mala mať brúska?

    Záleží na tom, o aký typ brúsky sa jedná. Uhlová a pásová brúska okolo 600 – 700 W, vibračná a oscilačná cca 200 W, brúska na sadrokartón asi 500 W. Hodnoty sú počítané s hobby využitím.

    Koľko stojí brúska?

    Záleží na type brúsky a jej zameraní (profesionálne/hobby brúsky). Najlacnejšie sú brúsky, ktoré vyjdú na pár desiatok eur, avšak hodia sa skôr na príležitostné brúsenie mäkkých materiálov. Najobľúbenejšie bývajú brúsky v rozmedzí od 150 do 400 eur, ktoré sa hodia na bežné hobby využitie. Profesionálne brúsky potom vyjdu aj na viac než 400 eur.