Ako pripraviť auto na jarnú sezónu?


Každý automobil dostáva počas zimy poriadne zabrať - pôsobia naň silné mrazy, nepriazeň počasia, vlhkosť i soľ z vozovky, ktorá má neblahý vplyv najmä na jeho podvozok. S blížiacimi sa jarnými mesiacmi tak prichádza čas na jeho dôkladnú údržbu – čo všetko urobiť, skontrolovať aj vyčistiť? Nechajte sa inšpirovať naším článkom – nájdete tu užitočné tipy, ktoré zlepšia kondíciu vášho vozidla a možno ušetria zbytočné výdavky za prípadné opravy.

Ako pripraviť auto na jarnú sezónu?
Ako pripraviť auto na jarnú sezónu?

Zbavte automobil usadenej posypovej soli a ďalších nečistôt

Agresívna soľ, ktorá sa v zime používa na posyp ciest, môže napáchať veľké škody, preto by ste ju mali s príchodom jari z vozidla dôkladne odstrániť – zabránite tak šíreniu korózie. Umyte nielen soľné mapy na karosérii, ale predovšetkým podvozok, ten je zasiahnutý najviac. V tomto prípade sa rozhodne oplatí navštíviť automatickú umývačku, a priplatiť si za umývanie podvozku rotačnými kefami. Auto môžete finálne ručne vyleštiť a ošetriť vhodnými prípravkami pre exteriér vozidla.

Doplňte všetky potrebné kvapaliny a prezrite stav stieračov

Teraz prichádza čas pozrieť sa pod kapotu vozidla. Počas zimy sa obvykle zvyšuje spotreba zmesi do ostrekovačov, preto skontrolujte jej stav a prípadne ju nahraďte letnou zmesou do ostrekovačov, ktorá účinne odstráni aj hmyz! Pri tejto príležitosti skontrolujte aj stav stieračov – všetky plastové a gumové časti môžu vplyvom mrazov pomerne rýchlo degradovať. V prípade, že objavíte praskliny, sterené gumičky, prípadne stierače nepriliehajú k čelnému sklu tak dobre ako predtým, nahraďte ich novými.

Skontrolujte tiež stav brzdovej kvapaliny, motorového a prevodového oleja a v prípade potreby ich dolejte alebo vymeňte spolu s filtrami. Pokiaľ si neviete rady, radšej neexperimentujte a zverte vozidlo kvalitnému autoservisu.Ako pripraviť auto na jarnú sezónu?

Prezujte na letné pneumatiky a skontrolujte brzdy

S príchodom letnej sezóny prichádza čas na prezutie pneumatík - výmeny zimných pneu za letné pneumatiky. V prípade, že nechcete pneumatiky každú sezónu prezúvať, alebo nemáte priestor na uskladnenie náhradnej sady, zvážte obstaranie celoročných pneumatík. Pokiaľ máte pocit, že automobil horšie brzdí, nechajte skontrolovať brzdové doštičky a kotúče, nech ste na novú sezónu pripravení aj čo sa bezpečnosti týka.

Po zime doprajte vozidlu dôkladnú očistu interiéru

Počas zimných mesiacov je ľahké zaniesť pri nastupovaní do auta blato, drobné kamienky, sneh so soľou a ďalšie nečistoty. Pokiaľ nemáte čas venovať sa čisteniu vozidla pravidelne, urobte na jar menšiu generálku!

  1. Vyberte podlahové autokoberčeky a dôkladne ich vyčistite alebo vysajte priemyselným vysávačom, rovnako tak aj čalúnenie na podlahe a priestor v okolí autosedačiek. V prípade, že koberce do auta nesú už výrazné znaky opotrebenia, doprajte si sadu nových, interiér automobilu sa tak osvieži.
  2. Nezabudnite ani na úložný priestor v automobile. Ak často prevážate materiál, ktorý ho znečisťuje, vybavte priestor plastovou alebo gumovou rohožou do kufra. Údržba bude výrazne rýchlejšia a jednoduchšia – rohož stačí vytiahnuť a nečistoty jednoducho vyklepať.
  3. Palubnú dosku, kožené alebo textilné sedačky a vnútorné strany skiel ľahko vyleštíte špeciálnymi čističmi interiéru. Nakoniec si kúpte osviežovač vzduchu s obľúbenou vôňou, ktorý interiér vozidla príjemne prevonia.
Ako pripraviť auto na jarnú sezónu?


Ako pripraviť auto na jarnú sezónu?

Nezabudnite na údržbu klimatizácie, oceníte ju v horúcich dňoch

Počas jarnej sezóny sa bude priebežne zdvíhať vonkajšia teplota, preto skontrolujte aj klimatizáciu – ideálne predtým, než udrú parné letné dni! Overte jej funkčnosť a vykonajte dezinfekciu pomocou špeciálneho čističa klimatizácie. Pravidelne aspoň raz za dva roky treba vymeniť filter a doplniť chladivo. Vďaka tomu budete vo vozidle dýchať čistý vzduch bez baktérií, peľu a chemických nečistôt.

TIP! Počas jarnej údržby vozidla tiež overte, či vám nechýbajú povinné bezpečnostné doplnky, ako je autolekárnička, reflexná vesta, rezervné koleso alebo trojuholník – ušetríte si prípadné starosti v prípade, že na cestách nastane krízová situácia, aj prípadnú pokutu pri kontrole vozidla.

Ďalšie zaujímavé články

Ako prezuť pneumatiky a pripraviť kolesá na novú sezónu?

Zákonom stanovený dátum pre prezutie zo zimných pneumatík na letné je od 1. apríla. ... celý článek

Ako vybrať správnu autožiarovku

Prasknutú autožiarovku na automobile treba kvôli bezpečnosti pri jazde vymeniť čo najskôr. Ak ste zruční, jej výmenu môžete zvládnuť aj sami... celý článek

Ako vybrať autobatériu

Autobatéria asistuje pri každom štarte automobilu a poháňa jeho elektronickú výbavu, preto patrí k neoddeliteľnej výbave každého vozidla. Raz za niekoľko rokov je... celý článok