Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako naučiť psa poslúchať? Buďte dôslední a trpezliví

Priviedli ste si domov šteniatko alebo staršieho psíka z útulku a neviete, ako začať s výcvikom? Nemusíte hneď na cvičák - ak budete dôslední, trpezliví a budete dodržiavať základné princípy psieho výcviku, môžete začať trénovať v pohodlí domova, kde sa bude psík cítiť bezpečne. Výcvik v domácnosti a blízkom okolí je jednoduchší aj preto, že pes sa lepšie sústredí a nerozptyľujú ho okolité ruchy. Poradíme vám, ako na to!

Domáci výcvik psa by mal mať svoje pravidlá

Ak sa rozhodnete pre domáci výcvik, mali by ste mať so psami aspoň základné skúsenosti. Aké zásady dodržiavať?

  • Pri výcviku buďte dôslední a trpezliví – doprajte psovi dostatok času na pochopenie.
  • Predovšetkým u šteniat začnite s výcvikom pozvoľna - musí ich baviť.
  • Povely by mali byť zrozumiteľné a jasné.
  • Veľa chváľte a odmeňujte psa za dobre vykonaný pokyn drobnými maškrtami.
  • Nezabúdajte na socializáciu s ďalšími psami a ľuďmi.
Ako naučiť psa poslúchať? Buďte dôslední a trpezliví

Aké základné povely by si mal každý pes osvojiť?

V pohodlí domova môžete začať trénovať najzákladnejšie cviky, ktoré budete potrebovať v každodennom živote. Medzi tie patrí chôdza na vodítku, odloženie psa – teda sadnutie alebo ľahnutie na mieste a privolanie.

S chôdzou na vodítku začnite čo najskôr!

V prípade, že máte doma malé šteniatko, prvé dni ho nechajte navyknúť na nové prostredie. Pokiaľ však bývate v byte, nevyhnete sa pravidelnému venčeniu, aby sa pes naučil vykonávať potrebu vonku. Preto ho čo najskôr naučte na postroj alebo obojok a vodítko.

Postroj aj obojok musí šteniatku dobre sedieť, nesmie byť príliš utiahnutý, ale ani voľný, aby sa vám šteňa vonku nevyšmyklo. Ak si psík nechá obojok či postroj v kľude nasadiť, dôrazne ho pochváľte a odmeňte. V prípade, že ho začne hrýzť alebo sa ho snaží zložiť, dôrazným ale pokojným povelom „nie“ ho opravte a pokiaľ prestane, odmeňte ho. Pokiaľ sa postroj či obojok stále snaží zložiť, snažte sa jeho pozornosť zamerať napríklad na hračku alebo svižnejšiu chôdzu, pri ktorej pes nebude mať čas nad obojkom premýšľať.

Na cvičenie chôdze psa na vodítku pri nohe sú najvhodnejšie klasické kožené alebo textilné vodítka s dĺžkou približne 2 metre. Chôdzu na vodítku začnite trénovať doma v krátkych intervaloch (ideálne cca 10 minút 3× denne). Dbajte na to, aby pes na vodítku neťahal, nehrýzol ho alebo sa nemotal pod nohy. Dôsledne ho opravujte, ale nezabudnite ani na odmenu.

Ako naučiť psa poslúchať? Buďte dôslední a trpezliví

TIP! Pri výcviku sú ideálnou odmenou drobné psie sušienky, s ktorými môžete psíka odmeňovať často bez toho, aby ste ho prekŕmili. Použiť môžete aj mäkké psie granule. Ak váš pes bojuje s nadváhou, vyberajte maškrty s nižším obsahom tuku.

Nezabudnite na sadnutie a ľahnutie

Odloženie psa sa vám bude hodiť vo chvíľach, keď potrebujete vyriešiť určitú situáciu a psa mať zároveň pod kontrolou. Veľmi dôležitá je v tomto prípade dôslednosť, musíte si byť istí, že pes zostane na mieste, až kým povel nezrušíte (túto dobu však nikdy extrémne nepreťahujte, pokiaľ to nie je zbytočne nutné).

Pri nácviku sadnutia alebo ľahnutia dávajte jasné a krátke pokyny, ktoré nebudete v priebehu výcviku meniť. V prípade, že pes cvik vykoná, výrazne ho pochváľte a odmeňte. Potom mu dajte pauzu alebo skúste iný cvik. Pamätajte na to, že psa musí výcvik baviť, len tak dosiahnete vytúžené výsledky!

Ako naučiť psa poslúchať? Buďte dôslední a trpezliví

Bez spoľahlivého privolania sa nezaobídete

Privolanie patrí k jednému z najdôležitejších cvikov, ktoré by mal pes ovládať za každých okolností! S výcvikom začnite v domácom prostredí, kde psa nebudú rušiť ďalšie psy, zver ani pachy. Ako dobrý pomocník slúži v tomto prípade stopovacie alebo výcvikové vodítko, ktoré je dostatočne dlhé, aby ste si mohli psa k sebe pritiahnuť v prípade neuposlúchnutia – ľahšie tak pochopia, čo od neho vyžadujete. Pritiahnutie vodítkom opakujte do doby, pokiaľ sa pes povel nenaučí sám.

Ako naučiť psa poslúchať? Buďte dôslední a trpezliví

Po zvládnutí základných povelov je čas vyraziť trénovať do terénu

Až vo chvíli, keď všetky základné povely zvládate v bezpečí domova s prehľadom, vydajte sa trénovať do parku alebo do mesta. Uvidíte, aký vplyv bude mať na psíka okolitý ruch v podobe ľudí, psov, pachov alebo nových zvukov - bude pre neho o poznanie ťažšie venovať vám pozornosť ako doma. Buďte však trpezliví a dôslední a onedlho dosiahnete výsledky aj rušnom prostredí!

Ak sa psík niečoho nového bojí, neutešujte ho. Skúste mu dodať sebavedomie a pocit bezpečia tým, že neznervózniete a tvárte sa, že sa nič nedeje. Dôležitá je tiež vzájomná dôvera, kedy pes vie, že sa o vás v kritických chvíľach môže oprieť a prípadný konflikt vyriešite ako vodca svorky za neho.

Dôsledná socializácia psa ako kľúč k spokojenému spolužívaniu

Veľmi dôležité je nezabúdať na socializáciu psa s ďalšími zvieratami a ľuďmi. Čím skôr začnete, tým lepšie! (Samozrejme po absolvovaní základného očkovania, aby ste šteňa nijako neohrozili). Ak psa v ranom veku dobre socializujete, vyhnete sa do budúcnosti problémom s neznášanlivosťou iných psov alebo ľudí.

Socializovať možno aj starších psíkov, z ktorých môžu mať niektorí so psami alebo ľuďmi zlé skúsenosti. S dávkou trpezlivosti, skúsenosti a dostatkom času však aj tieto psíky možno úspešne socializovať - ak si na to netrúfate sami, nechce si pomôcť od skúsených psích trénerov!

Ako naučiť psa poslúchať? Buďte dôslední a trpezliví
TIP NA ZÁVER: Odmenou pre psa nemusí byť len maškrta! Po správne odvedenom cviku ho pochváľte pohladením, poškrabkaním, prívetivým hlasom, alebo sa spoločne hrajte s jeho obľúbenou psou hračkou!