Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako natrieť kúrenie, aby bolo zase ako nové?

Aj zdanlivo nepoužívané veci podliehajú opotrebovaniu. Nie inak je tomu aj v prípade radiátorov. Či už bývate v dome alebo byte, na niekoľko rokov starom radiátore sa pomaly začne prejavovať pôsobenie času a jeho náter začne praskať, lúpať sa a mnohokrát sa začne objavovať hrdza. Našťastie nie je v takom prípade nutné ihneď meniť radiátory - plne postačí, keď im vrátite pôvodný vzhľad vhodným náterom. Poďme sa teda spoločne pozrieť na postup, ako natrieť kúrenie a dopriať vášmu bývaniu vzhľad pôsobiaci novotou.

Radiátory sú plnohodnotnou súčasťou nášho bývania. Sú pomerne výrazným prvkom, ktorý, pokiaľ vykazuje známky staroby, dokáže priťahovať nechcené pohľady návštev, ale pôsobí rušivým dojmom aj pre samotných obyvateľov domu či bytu. Oprýskaný či zažltnutý lak alebo stopy hrdze zvládnete s trochou šikovnosti opraviť aj svojpomocne – stačí na to zvoliť nielen správny postup, ale aj vhodný typ farby.

Ako natrieť kúrenie, aby bolo zase ako nové?
INFO: Radiátory vždy natierajte až po skončení vykurovacej sezóny! Pre správne zasychanie farby je nutné, aby boli radiátory vychladnuté, respektíve mali izbovú teplotu – v opačnom prípade by totiž farba zasychala veľmi rýchlo a mohlo by dôjsť k negatívnemu ovplyvneniu jej vlastností. Pri natieraní radiátorov je teda potrebné počítať s tým, že ich nebudete môcť niekoľko dní používať.
Ako natrieť kúrenie

Vyberte správny postup

Než sa pustíte do samotného natierania radiátorov, je potrebné zvážiť, aký veľký zásah radiátory potrebujú, a podľa toho vybrať aj farbu.

  • Sú radiátory len zašednuté alebo zažltnuté? Potom bude stačiť obnoviť náter a vrátiť radiátoru pekný vzhľad.
  • Odlupuje sa pôvodný náter radiátora? Objavuje sa na ňom hrdza ? V takom prípade bude treba radiátor obrúsiť, natrieť základovou farbou, a až potom ho natrieť vrchnou farbou.
RADA: Natierať môžete nielen klasické liatinové radiátory, ale aj moderné hliníkové, doskové či kúpeľňové radiátory alebo rebríky.

Farba na radiátory, ako ju vybrať?

Na náter radiátora je potrebné vybrať špeciálnu a kvalitnú farbu, ktorá je určená priamo na natieranie radiátorov – tieto farby totiž majú dobrú tepelnú odolnosť, aby zvládli vyššie teploty počas vykurovacej sezóny.

Základná farba

Túto farbu využijete pri silne poškodených radiátoroch, ktoré budete musieť pred natieraním obrúsiť, aby ste ich zbavili hrdze a odlupujúcich sa nánosov farieb. Najčastejšie sa používa vodou riediteľná základná farba, ktorá má antikorózne vlastnosti a zároveň slúži ako podkladová vrstva na ďalší náter, pretože zlepší jeho priľnavosť.

Vodou riediteľná farba

Tento typ farby využijete predovšetkým vtedy, keď je radiátor iba takzvane zašlý a nevykazuje žiadne známky hrdze – tie totiž nezvládne prekryť, a to ani vtedy, ak sú na radiátore iba malé hrdzavé bodky. Jej výhodou je to, že toľko nezapácha, rýchlo schne a dobre sa rozotiera. Môžete ju použiť aj ako vrchnú farbu na radiátor, ktorý ste obrúsili a naniesli naň základnú farbu.

Syntetická farba

Hoci je tento typ farby v porovnaní s vodou riediteľnou farbou podstatne viac zapáchajúcou a značne pomalšie schne, jedná sa o farbu, ktorá je veľmi kvalitná a zvládne prekryť aj drobné stopy hrdze. Navyše odoláva vysokým teplotám bez toho, aby dochádzalo k strate lesku, k žltnutiu či odlupovaniu. Ak chcete teda dodať svojim radiátorom dlhodobo vzhľadný povrch, mala by byť syntetická farba voľbou číslo jedna.

TIP! Farby na kúrenie môžete využiť nielen na radiátory, ale aj na potrubia, ohrievače vody či bojlery.
Ako natrieť kúrenie

Nepodceňte prípravu

Akonáhle zaobstaráte vhodnú farbu, môžete sa pustiť do samotnej prípravy kúrenia pred náterom. Tá by mala pozostávať z nasledujúcich krokov:

  • Pred akoukoľvek činnosťou umiestnite na podlahu pod radiátor kartón, fóliu či akúkoľvek inú podložku, ktorá bude chrániť koberec, lino či parkety pred kvapkami farby či odpadom z brúsenia.
  • Ochranný kartón alebo fóliu môžete umiestniť aj na stenu za radiátor – to je obzvlášť vhodné, pokiaľ máte za radiátorom farebnú stenu.
  • Zložte z radiátora všetko príslušenstvo, ako sú kryty na radiátor, zvlhčovače vzduchu a podobne.
  • Ak je potrebné z radiátora odstrániť hrdzu a olupujúcu sa farbu, obrúste ho pomocou brúsneho papiera na kov alebo drôtenej kefy. Dôležité je odstrániť všetky hrdzavé a nesúdržné časti tak, aby sa dané miesta ďalej neodlupovali.
INFO: Najviac podlieha korózii priestor okolo ružice radiátora, preto nezabudnite dôkladne očistiť aj ten. Pri natieraní ale dajte pozor, aby sa farba nedostala na kohút a jeho časti a nezabránila jeho pohyblivosti. Vhodné preto je oblepiť kohút lepiacou či zakrývacou páskou alebo omotať fóliou.
  • Z radiátora odstráňte všetky nečistoty – to platí aj vtedy, ak ho neobrusujete! Ideálne pomocou vysávača odsajte všetok prach a pavučiny, úzkou hubicou môžete prípadne povysávať aj priestor medzi rebrami. Ďalej ho dôkladne odmastite – stačí použiť teplú jarovú vodu a obyčajnú handričku či hubku. Potom nechajte úplne uschnúť.
Šikovná rada

Než sa pustíte do samotného natierania, pamätajte na to, že teplota v miestnosti by mala byť ideálne okolo 20 °C. V žiadnom prípade nesmie klesnúť pod 10 °C a vlhkosť v miestnosti by nemala prekročiť 75 %. Pokiaľ nedodržíte tieto hodnoty, bude farba veľmi zle schnúť.

Pripravte si náčinie

Aby sa vám kúrenie dobre natieralo, zaistite si dopredu nasledujúce pomôcky:

  • Valček – pomocou neho budete natierať väčšie plochy radiátora. Mal by byť dostatočne malý, aby ste sa s ním dostali aj medzi rebrá radiátora. Okrem samotného valčeka je vhodné zaobstarať si aj ďalšie maliarske príslušenstvo, ako je mriežka na utieranie valčekov.
  • Plochý štetec – pomôže všade tam, kam sa nezmestíte s valčekom. Vhodným riešením je takzvaný zárohák, teda zahnutý štetec, s ktorým sa vám bude lepšie manipulovať v oblasti rebrovania.
  • Ak si chcete celý proces náteru radiátora urýchliť, môžete použiť aj striekaciu pištoľ. V takom prípade vám ale odporúčame vyskúšať si jej fungovanie takzvane na nečisto v miestach, kde nedôjde k zašpineniu múru či okolitých predmetov.
Ako natrieť kúrenie

Natierame radiátor

Akonáhle máte všetko nachystané, môžete sa pustiť do samotného natierania radiátora. Postup je pomerne ľahký:

  1. Otvorte nádobu s farbou a dôkladne ju rozmiešajte. Ak máte veľké balenie, môže sa vám ako pomocník hodiť miešač farieb.
  2. Pokiaľ ste radiátor brúsili, naneste prvýkrát základnú farbu, ktorú nechajte dôkladne zaschnúť, než budete nanášať vodou riediteľný alebo syntetický náter.
  3. Na úplne suchý, vychladnutý radiátor začnite pomocou valčeka alebo štetca nanášať farbu – postupujte vždy od zadnej časti radiátora k prednej, teda od steny smerom do miestnosti. Pokiaľ by ste zvolili opačný postup, mohli by ste si poškodiť prednú časť náteru pri manipulácii štetcom v zadných častiach.
  4. Natrite celý radiátor a nechajte farbu dôkladne zaschnúť.
Ako natrieť kúrenie
RADA NA ZÁVER: Akonáhle farba na radiátore dôkladne vyschne, skontrolujte, či niekde nepresvitajú vybrúsené plochy alebo prípadne drobné stopy hrdze. Pokiaľ áno, ľahko prebrúste náter jemnejším brúsnym papierom (postačí vám zrnitosť 240 až 280), opäť radiátor dôkladne očistite od prachu a nečistôt a naneste ešte jednu vrstvu náteru. Nezabudnite medzi jednotlivými nátermi štetca očistiť a dôkladne ich vymyť (ideálne v riedidle) – pokiaľ by farba na štetci či valčeku zatvrdla, museli by ste zaobstarať nové.