Nainštalujte si aplikáciu a získajte kupón 10 € na prvý nákup
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať stan

Stan sa na cestách stane vašim druhým domovom. Investície do jeho obstarania sú nemalé, ale pri správnej starostlivosti slúži niekoľko rokov. Ako si teda vybrať ten správny stan pre vaše dobrodružstvo aj pohodlnú dovolenku?

Ako vybrať stan

Základné tipy pri výbere stanu

  • Aby ste mali v stane dostatok priestoru, kúpte si veľkosť vhodnú pre vás + 1 osobu. Ak ste 2, pohodlnejšie sa zmestíte do stanu pre 3.
  • Ak chcete stan často prenášať, zaujímajte sa o jeho hmotnosť. Ideálne by mala byť do 3,5 kg.
  • Pre naše podmienky voľte tropiko s vodným stĺpcom aspoň 2 500 mm, pri podlážke potom minimálne 5 000 mm.
  • Dĺžku stanu vyberte podľa výšky najvyššej osoby + 25 cm.

Kde a na čo budete stan používať?

Stany sa dajú rozdeliť na niekoľko rôznych typov podľa spôsobu využitia:

  • Turistické stany sa hodia pre peších turistov, sú ľahké a zložené majú menšie rozmery.

  • V kempingových stanoch výrobcovia kladú dôraz na ľahké postavenie v prírode.

  • Expedičné stany vďaka moderným materiálom vynikajú vysokou odolnosťou voči náročným poveternostným podmienkam.


Aký veľký stan kúpiť?

Pri výbere sa zamerajte na všetky parametre:

  • dĺžku, 
  • šírku, 
  • výšku stanu.

Správna veľkosť stanu neexistuje - vyberte taký, do ktorého sa pohodlne zmestíte. Dĺžku určte vždy podľa najvyššieho zo skupiny, nech nikto nemusí spať s pokrčenými nohami. K výške osoby pridajte najmenej 25 centimetrov – to zaistí možnosť pri spaní prepnúť špičky alebo si hlavu podložiť lakťom bez toho, aby sa človek dotýkal stanu.

Ak cestujete so stanom pešo, zamerajte sa aj na rozmery zbaleného stanu. Mal by sa pohodlne zmestiť do batohu alebo k nemu vhodne pripnúť.


Pre koľko osôb stan zaobstarať?

Aj keď plánujete cestovať len vo dvojici, nehľadajte nutne stan iba pre dve osoby. Predstavte si situáciu, kedy kvôli dažďu budete v stane tráviť pol dňa a hrať karty - trocha priestoru naviac určite nebude na škodu.

Priestor v podobe "osoby navyše" sa hodí aj vo chvíli, keď chcete kvôli bezpečnosti alebo nepriazni počasia mať svoje veci v stane a nie iba v predsieni. Vždy však uvážlivo hľadajte kompromis medzi dostatočným priestorom a hmotnosťou stanu.

Pri väčšom počte osôb nezabudnite tiež na viacero vchodov. Výrazne zvýšia komfort obzvlášť vo chvíli, keď všetci nocľažníci idú spať alebo vstávajú v rozdielny čas.

Aký tvar stanu je najlepší?

Každý z tvarov stanu má svoje plusy aj mínusy:

Kopula

  • menej prútov, stan môže byť aj samonosný
  • vyššia hmotnosť (s počtom prútov rastie stabilita i hmotnosť)
Prohlédnout nabídku

Tunel

  • ľahký a vnútri priestranný
  • musí sa vždy ukotviť, vietor do bokov znižuje stabilitu
Prohlédnout nabídku

Áčko

  • ľahká stavba
  • dnes sa už takmer nevyrába
  • neefektívne využitie priestoru, nižšia odolnosť voči poveternostným vplyvom

Prístrešok

  • veľmi ľahký a ľahko rozložiteľný
  • nehodí sa do nepriaznivého počasia
Prohlédnout nabídku

Obzvlášť pri menších stanoch sa zamerajte aj na ich tvar. Vyšším ľuďom môžu prudko svahovité steny visieť tesne nad tvárou. Riešením je dostatočná rezerva v rozmere stanu alebo voľba iného tvaru.

V kempe aj pri horskej túre oceníte predsienky. Niektoré z nich (obzvlášť vo väčších stanoch) majú aj vlastnú podlážku, sú dostatočne vysoké a za dažďa alebo ostrého slnka poskytujú príjemný priestor pre spoločné posedenie. Väčšia predsieň sa skvele hodí ako úložný priestor, napríklad aj na bicykle.

Pri menších stanoch tvorí predsieň iba predĺžené tropiko (vrchná krycia plachtová časť stanu). Ale aj takto malé a zospodu neizolované priestory sú užitočné. Zmestia sa do nich batohy alebo aspoň topánky a keď kvôli počasiu nemôžete variť vonku, možno pod nimi opatrne manipulovať aj s varičom.

Celodenné aktivity na dovolenke vás vyčerpajú.
Celodenné aktivity na dovolenke vás vyčerpajú. Doprajte si preto pohodlný odpočinok

Aké ďalšie parametre pri výbere stanu sledovať?

Vodný stĺpec

Vodný stĺpec určuje nepremokavosť materiálu. V našich podmienkach si vystačíte s vodným stĺpcom tropika od 2 500 mm. Ak idete na hory, kde bude stan vaše jediné isté suché útočisko, vyberajte stany s vodným stĺpcom začínajúcim na 4 500 mm.

Najdôležitejší údaj o vodnom stĺpci nájdete v podlážke. Tu by vodný stĺpec nemal klesnúť pod 5 000 mm kvôli tomu, že dážď tropiko zaťažuje rovnomerne a relatívne malým tlakom - ale na podlážku tlačíme nepravidelne a váhou celého tela.

TIP: Počítajte s tým, že vodný stĺpec časom klesne. Predchádzať tomu môžete starostlivým balením, ale aj stavaním stanu. Ak je napríklad podlaha nerovnomerne napnutá, sú dva rohy namáhané viac a materiál sa prehnane rozťahuje a bude teda viac prepúšťať vodu.

Priedušnosť

S vodným stĺpcom je spojená aj priedušnosť. Čím vyšší vodný stĺpec na materiáli je, tým viac ochranných vrstiev nesie. A tým horšie tiež prepúšťa vzduch dovnútra aj von. Skontrolujte si preto, že stany s vysokým vodným stĺpcom majú dobre vyriešené vetranie, nech vás ráno nebudí odkvapkávanie skondenzovanej pary do tváre.

Materiál stanu

Pre výrobu stanov sa dnes používajú hlavne polyester a nylon. Kým polyester (stabilnejší voči žiareniu i vode) sa využíva na tropika, ľahký a pevný nylon nájde upotrebenie na podlahách.

Nosná konštrukcia

Čím viac prútov stan nesie, tým je stabilnejší. Záleží však aj na krížení a správnom materiáli. Najčastejšie sa stretnete s laminátovými prútmi, ktoré sú celkom lacné a ľahšie sa lámu. Technológia Durawrap či wraplex potom zvyšuje ich životnosť. Oceľové konštrukcie sa používajú vo veľkých rodinných stanoch, sú pevné, ale tiež ťažké. Ľahké a zároveň veľmi pevné materiály s dlhou životnosťou sú dural, skandium, karbón (kevlar).

Farba tropika

Ak máte možnosť výberu, zamerajte sa aj na farbu tropika. Nejde len o estetický prvok - svetlé farby oveľa lepšie prepúšťajú svetlo. Ak teda hrozí, že v stane strávite dlhšiu dobu aj počas dňa (napríklad pri nepriaznivom počasí alebo odpočinku), siahnite po svetlejších odtieňoch. Tie navyše oveľa lepšie odrážajú slnečné lúče, takže v nich v lete bude príjemnejšie.

Hmotnosť stanu

Ak idete autom na festival, dovolenku či kempovať k moru do Chorvátska, nemusíte si hmotnosť stanu nijako úzkostlivo strážiť. Ak ale plánujete stan nosiť niekoľko dní v batohu, znesie sa vám každé deko naviac. Stan pre 2-3 osoby vám ruksak zaťaží maximálne 3,5 kg. Najľahší stan na svete váži približne 800 gramov.

Vnútorné členenie a vrecká

Nakoniec dolaďte detaily – v stanoch sú praktické najrôznejšie bočné vrecká. A keď na hornú sieťku položíte baterku, poslúži ako luster. Predovšetkým vo väčších stanoch zistite, či môžete priestor členiť látkovými prepážkami a zaistiť si tak aspoň trochu súkromia.

Trocha počtů stojí za to, že se v noci pohodlně natáhnete a nepromoknete
Trocha počtov stojí za to, že sa v noci pohodlne natiahnete a nepremoknete

Než vyjdete prvýkrát na cesty

Nový stan nikdy nerozbaľujte prvýkrát až na dovolenke. Venujte pozornosť návodu a stan najprv postavte v pokoji doma bez stresu alebo nepriaznivého počasia. Každý model môže mať odlišný spôsob kotvenia, ak vám niečo nebude jasné, skontrolujte znova návod. Nikdy neohýbajte tyče silou.

Stan sa naučte rýchlo stavať predovšetkým v prípade, že plánujete vyraziť na hory, kde sa počasie rýchlo mení a stan mnohokrát staviate so začínajúcim dažďom alebo už za tmy. Každý z členov výpravy by mal byť schopný stan postaviť čo najrýchlejšie a sám.

TIP:

Potrebujete k stanu dokúpiť kolíky, lanká alebo ochrannú plachtu? Navštívte sekciu doplnkov k stanom.